18 Mayıs 2018, Cuma 22:50 | A+ | A-

CHICAGO GÜNEŞİ BELGRAD'TA DOĞDU!

Turkish Airlines Euroleague'de 4. kez üst üste Final Four'a kalan ve son şampiyon apoleti ile sahaya çıkan temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş, yarı finalde Litvanya ekibi Zalgiris Kaunas’ı Ali Muhammed'in etkili oyunuyla 76-67 yenerek bu organizasyonda üst üste 3. kez finale çıkmaya hak kazandı.

CHICAGO GÜNEŞİ BELGRAD'TA DOĞDU!

Maça temsilcimiz çok hızlı başladı. Hava atışından itibaren hem tam sahada hem de yarı sahada baskılı savunma yapıp rakibinin saha içi isabet bulmasını engelleyen sarı-lacivertliler, hücum tarafında Wanamaker'ın penetreleri ve Ahmet Düverioğlu'nun hücum ribaundları ile televizyon molasına 7-1 önde girdi. Moladan etkili dönen taraf Zalgiris Kaunas oldu. Ekibimiz Dixon'ın dış atışı ile farkı artırmak istese de Litvanya ekibi Ulanovas ve White'ın peş peşe isabetleri ile farkı 3 sayıya indirdi (10-7). Litvanya ekibi Pangos ve Jankunas'ın serbest atış çizgisinin gerisinden bulduğu sayılar ile maça denge getirmek istese de sarı-lacivertliler periyodun son kısmını daha iyi oynayan takım oldu. Datome ile üst üste saha içi isabetler bulan Fenerbahçe Doğuş, Wanamaker'ın son saniye turnikesi ile ilk periyodu 19-13 önde bitirdi.

 

İkinci periyot Datome'nin üst üste saha içi isabetleri ile başlarken Litvanya ekibi Micic ve Udrih ile temsilcimize karşılık verse de (24-20) ekibimiz oyuna tekrar ağırlığını koydu. Savunma temposunu iyiden iyiye artıran sarı-lacivertliler, hücum tarafında Ahmet ve Vesely'nin pota altındaki etkili oyunu ile farkı çift hanelere kadar çıkardı (30-20). Litvanya ekibi Pangos'un penetresi ile farkı azaltmaya çalışsa da sarı-lacivertliler Vesely'nin serbest atış çizgisinin gerisinden bulduğu sayılar ile farkı korusa da periyodun son anlarını iyi oynayan taraf Zalgiris Kaunas oldu. Brandon Davies'ı pota altından etkili kullanmaya başlayan Litvanya ekibi, Pangos ve White'ın sayıları ile farkı 6 sayıya indirse de soyunma odasına 39-33 önde giren takım temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş oldu.

 

Üçüncü periyot Pangos’un turnikesi ile başlarken oyunun devamında maça ağrılığını koyan taraf temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş oldu. Melli’nin penetresi ve Sloukas’ın perde sonrası orta mesafeli atışları ile hücumda ritim yakalayan sarı-lacviertliler, Wanamaker’ın 3 sayılık basketi ile televizyon molasına 11 sayı önde girdi (48-37). Moladan etkili dönen taraf Zalgiris Kaunas oldu. Ulanovas, Toupane ile 3 sayı çizgisinin gerisinden ritim yakalayan Litvanya ekibi, boyalı alanda Kavaliauskas’ın isabeti ile farkı 6 sayıya kadar indirdi. Temsilcimiz periyodun sonuna doğru Dixon’ın penetresi ile hücumda hareketlenmek istese de Litvanya ekibi Pangos’un 3 sayılık basketi ile White’ın penetresi ile son periyot öncesi farkı 4 sayıya indirdi (54-50).

 

Son periyot Bobby Dixon rüzgarı ile başladı. 3 sayı çizgisinin gerisinden adeta alev alan Dixon’a orta mesafeli atışı ile Datome de eşlik edince sarı-lacivertliler periyodun başında farkı tekrar çift haneli sayılara çıkardı (62-52). Temsilcimiz Melli ve Dixon’ın saha içi isabetleri ile yakaladığı farkı daha da açmak istese Litvanya ekibinin cevabı gecikmedi. Davies’ı pota altında kullanmaya devam eden Zalgiris Kaunas; Pangos, Jankunas ve Ulanovas’ın saha içi isabetleri ile farkı 6 sayıya indirdi (66-60). Oyunun devamında temsilcimizin takım faul hakkını erken doldurmasını penetreler ile değerlendirmek isteyen Litvanya ekibi, serbest atışlardan eli boş döndü. Sarı-lacivertliler ise bunu Datome’nin saha içi isabetleri ile değerlendirerek farkı 8 sayıya çıkardı. Maçın son anlarında temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş adeta baskılı savunmasıyla rakibine değil kolay sayı imkanını mola sonrası topu oyuna sokmasına izin vermezken hücum tarafında ise sahneye çıkan isim Kostas Sloukas oldu. Yunan guardın peş peşe bulduğu sayılar ile rakibinin direncini iyice azaltan sarı-lacivertliler, sahadan 76-67 galip ayrılan takım oldu.

Fenerbahçe Doğuş; Ali Muhammed 19 sayı, 1 ribaund, Luigi Datome 16 sayı, 2 ribuand, Kostas Sloukas 14 sayı, 1 ribaund, 3 asist.

Zalgiris Kaunas; Kevin Pangos 16 sayı, 5 ribaund, 4 asist, Brandon Davies 12 sayı, 11 ribaund, 2 asist, Aaron White 10 sayı, 6 ribaund.

yukarı çık