20 Ekim 2018, Cumartesi 0:19 | A+ | A-

EFES KAPTANI İLE HAYAT BULDU!

Turkish Airlines EuroLeague’in 3. haftasında Khimki’nin konuğu olan temsilcimiz Anadolu Efes, son periyoduna 12 sayı önde girdiği maçın son anlarında geriye düşse de kaptan Doğuş Balbay’ın son saniye üçlüğü ile sahadan 85-84’lük skor ile galip ayrıldı ve 3. maçta 2. galibiyetini aldı.

EFES KAPTANI İLE HAYAT BULDU!

Maçın ilk çeyreği skor board panosunda yaşanan sorun dolayısıyla maalesef ara ara kesintiye uğradı, 10 dakikalık ilk çeyrek 40 dakika sürdü ve tekrar eden sorun maç konsantrasyonunu da her iki takım kanadında olumsuz etkiledi. 

İlk çeyrekte her iki takımda üst üste attıkları üçlüklerle sayı bulurken Khimki’den D. Bost’un; Anadolu Efes’ten ise Doğuş Balbay’ın performansı dikkat çekti.

İlk dakikalarda Anthony Gill’in üçlük atışı ile skor 7-7 oldu.

Moerman ve Doğuş Balbay’ın atışları ile Efes skoru 10-12 yaptı. Bu sayıya kayıtsız kalmayan Khimki, D.Boss’un üçlük atışı ile skoru 13-12 yaptı.Fakat bu sefer Efes bu üçlüğe sessiz kalmadı ve Doğuş Balbay’ın üçlük atışı ile skorun 13-15 yaptı. 

Tony Croker’in bu dakikadan itibaren yaptığı skorlarla Khimki 21-18’lik sayıyla ilk çeyreği önde bitirmeyi başardı.  

İkinci çeyreğin geneli Khimki ve Efes’in üçlük atışlarına sahne olurken ve pota altında hücum riboundlarda ki başarısı ile Khimki Efes’i zorladı.  Fakat Efes mücadeleyi bırakmadı. 

İkinci çeyreğe  Efes, Simon’un iki sayılık atışı ile skoru 21-23 yaptı. Bunun üzerine Shved’in üçlük atışı ile Khimki skoru 24-23 yaparak öne geçti. Efes, Beaubois’in üçlük atışı ve serbest atışları ile cevap vermekte gecikmedi ve sayıyı 24-26 yaptı. Khimki’den Malcolm Thomas ve Anthony Gill’in atışları ile skor 29-28 oldu ve Khimky maçta ikinci kez öne geçti fakat Efes hücumu bırakmadı ve Beaubois’in üçlük atışı ve devamında Motum’un üçlük atışları ile ikinci çeyreği 37-45 önde bitirmeyi başardı. 

Üçüncü çeyrekte hücumlarda daha iyi olan Efes, Beaubois ve Moerman’ın yaptığı sayılarla üstünlüğü ile elden bırakmadı. Üçüncü çeyreğe Khimki, Mickey’in atışı ile başladı ve skor 39-45 oldu. Antony Gill in güçlü smacı ile skor 41-45’e çıkarmayı başardı Khimki takımı. Efes  bu dakikadan itibaren sahayı boş bırakmadı ve Simon'un atışı ile skor 41-47 oldu. Gill ve Mikkey’in atışları ile sayıyı 47-50’ye çıkartsa da Khimki, Efes’ten Beaubois ve Moerman’ın üçlük atışları ile skoru 52-59 yapmayı başardı. Shved’in serbest atışlarında başarılı olamadığı maçta, üçüncü çeyrek Efes’in 55-67’lik üstünlüğü ile bitti ve Efes farkı 12 sayıya çıkartmayı başardı. 

Üçüncü çeyreğe 12 sayı farkla başlayan  Efes, dördüncü çeyrekte savunmada ve hücümda hatalar yaparak zorlu bir çeyrek geçirdi. Efes’i son dakikada Doğuş Balbay’ın müthiş atışı galibiyete taşıdı. Dördüncü çeyrekte Shved’in yüksek performansı ön plandaydı ve Khimky Shved sayesinde maçta ikinci kez skoru 69-69 yaptı. Efes Beaubois’in atışları ile skoru yukarıya taşımaya çalışsa da Khimki takımı son saniyelere kadar maçı önde götürdü. Maç skoru Khimki’den Markovic’in atışı ile üçüncü kez  eşitlendi ve 76-76 oldu.  Bu dakikadan sonra faul hakkı dolan iki takımda faul atışları ile maçı önde götürmeye gayret etti. Maçın bitmesine son 11 sn kala mola alan Ergin Ataman ve devamında Beaubois’in  serbest atışları ile skor 84-82 oldu. Son saniyelerde Kaptan Doğuş Balbay’ın attığı üçlük ile  skor 84-85 oldu ve bu basket Efes’e ilaç gibi geldi.

Evine çok önemli bir galibiyetle dönen Anadolu Efes’in yüzü güldü ve bu maç herkes için çok güzel bir moral oldu. Anadolu Efes, dördüncü hafta karşılaşmasında 25 Ekim'de Fenerbahçe'yi ağırlayacak. 

 

yukarı çık