07 Mayıs 2018, Pazartesi 23:07 | A+ | A-

FENERBAHÇE DOĞUŞ MEDYA GÜNÜ DÜZENLEDİ

Üst üste dördüncü kez Final Four oynamaya hak kazanan ve 18-20 Mayıs tarihlerinde Sırbistan’ın Belgrad kentinde Avrupa Şampiyonluğu unvanını sürdürmek için mücadele edecek olan Fenerbahçe Doğuş, Medya Günü'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

FENERBAHÇE DOĞUŞ MEDYA GÜNÜ DÜZENLEDİ

Fenerbahçe Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda organize edilen Euroleague Final Four Medya Günü'nde ilk önce tüm oyuncular, basın mensuplarıyla bir araya geldi ve bire bir soruları yanıtladılar. Fotoğraf çekiminin ardından Asbaşkan Ozan Balaban, Başantrenör Zeljko Obradovic, Genel Menejer Maurizio Gherardini, Takım Kaptanı Melih Mahmutoğlu ve İtalyan oyuncu Luigi Datome basın mensuplarına açıklamalar yaparak, soruları yanıtladı.

Basın toplantısında ilk sözü alan Asbaşkan Ozan Balaban, üst üste dördüncü kez Final Four’a yükseldikleri için mutlu olduklarını söyledi.

Ardından söz alan Genel Menejer Maurizio Gherardini, “Çok heyecanlıyız. 4. yılda 4. kez Final Four’a kaldığımız için çok gururluyuz. Sezonun son aktivitesine katılmak çok güzel. Aynı zamanda sezonun çok iyi geçtiğini gösteriyor. Tüm sezon boyunca çok iyi takımlarla savaştık. Bu destek için Kulübümüze teşekkür ediyoruz, onların sayesinde oldu. Final Four’a ilk sene sindirella olarak katıldık, ikinci sene prenses olarak katıldık, üçüncü sene kraliçe olarak katıldık ve bu sene herhalde ana kraliçe olarak katılıyoruz” dedi.

Başantrenör Zeljko Obradovic ise yaptığı değerlendirmede “Tekrar Final Four’a katıldığımız için mutluyuz, bunun için oyuncularımıza teşekkür ediyorum. Geçen yaza dönersek Takımımızdan ayrılanlar oldu. Bogdan ve Ekpe NBA’e gittiler. Pero da çok önemli bir oyuncuydu bizim için ve o da ayrıldı aramızdan. Bu yüzden Başkanımızla, sponsorumuzla, Maurizio ve Ozan beyle neler yapmamız gerektiğini konuştuk. Şu ana kadar yaptığımız hamlelerin doğru olduğunu görüyorum. Tekrar Final Four kalmayı başardık. Oyuncularımın yaptığı güzel işten dolayı buradayız” ifadelerini kullandı.

Takım kaptanı Melih Mahmutoğlu, “Bu sene arka arkaya 4. Final Four’umuz oldu. Kulüp olarak, takım olarak gurur duyuyoruz. Şimdiye kadar çok büyük işler başardık. Bundan sonraki hedefimiz; daha da önemli olan Euroleague şampiyonluğunu bir kez daha kazanmak olacak. Sezon başından bu yana zorlu maçlar oldu ama ne kadar iyi takım olduğumuzu, karakterli olduğumuzu her zaman gösterdik. Tekrar Final Four’dayız. Heyecanlıyız. İnşallah yine Euroleague kupasını kaldırmış şekilde döneriz” diye konuştu.

İtalyan oyuncu Luigi Datome ise “Fenerbahçe’de olduğum için ve bu başarıları her sezon farklı şekillerde yaşadığım için çok gururluyum. Her sene Final Four’da olmak çok büyük gurur. Henüz bitmedi. Bu sonuçla tatmin değiliz. En iyi şekilde hazırlanıp aynı gururu tekrar yaşatmak için çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda daha sonra basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

Final Four’da favori olarak gösterilmelerinin takımı nasıl etkileyeceğiyle ilgili soruya Obradovic, “Bizim işimizde motivasyon çok önemli. Bunu anlayan oyuncuların olması çok güzel. Çünkü her rakibin ekstra motivasyonla oynayacağını biliyorduk. Zalgiris iyi tanıdığımız rakip. Kaliteli bir takım. Ne zaman ne yapmaları gerektiğini iyi biliyorlar. Onlara karşı sadece 40 dakika boyunca iyi oynayarak finale çıkabiliriz. Sadece Zalgiris maçına hazırlanacağız, sonra sonuca göre düşünmeye vaktimiz olacak” yanıtını verdi.

Fenerbahçe’nin Türk basketbolunu nerelere getirdiğiyle ilgili soruyu ise Melih, “Fenerbahçe’de 5. senem. 3 senedir kaptanlık yapıyorum. Üst üste Final Four’lar ve kupa kupa kaldırmak bana nasip oldu. İnşallah uzun süre takıma hizmet ederim. Fenerbahçe formasının ağırlığının farkındayım. Sahada her zaman en iyisini vermeye çalışıyorum. Euroleague şampiyonlukları konuşuluyor, Final Four’lar aynı şekilde. İşi sahada göstermemiz gerekiyor. Takım buna çok hazır. Biz hala açız. İnşallah formamızı orada en iyi şekilde temsil ederiz” şeklinde cevapladı.

Şampiyonluk durumunda sakallarını kesip kesmeyeceği sorusuna Luigi Datome, “Bugün bu soruyu herkes sordu. Geçen sene Pero’yla olan bir iddiaydı. Kendisi çok yakın arkadaşım. Bu sene öyle bir şey yok. Sadece oyuna odaklandım” cevabını verdi.

Belgrad’da çok sayıda Fenerbahçe taraftarı beklediklerini belirten Zeljko Obradovic, “Aylar öncesinden taraftarların Belgrad’a gitmeye hazır olduklarını biliyorum. O yüzden çok sayıda Fenerbahçe taraftarı bekliyoruz. Henüz Final Four’a kalifiye olmadan bize olan güvenlerini, desteklerini gösterdiler. Zalgiris’in başkanıyla görüştüm birkaç gün önce. Oradan da çok taraftar gelecek. Tabii ki CSKA için Moskova ve Real Madrid için Madrid’den gelen taraftarlar da olacak. Bildiğim kadarıyla birçok Sırp arkadaşım salonda olacak ve Fenerbahçe’yi destekleyecek. Taraftarımızın bizi destekleyeceğini biliyorum ve bunu bilmek çok güzel” dedi.

Fenerbahçe’yle ilkleri yaşadığının hatırlatılması üzerine Zeljko Obradovic, “İlkler hep ilktir. Bu seviyeye gelmek için çok çalışıyoruz. Bana gurur veren; sadece Türkiye’de değil, bütün Avrupa Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir takım olduğunu biliyor. Kim inanmak istemiyorsa yukarı bakabilir” şeklinde konuştu.

Final Four’da eski öğrencilerine karşı mücadele edecek olmasıyla ilgili konuşan Obradovic, “Onlar için çok mutluyum çünkü basketbolu ne kadar sevdiklerini ve çok çalıştıklarını biliyorum. Final Four’a kaldıkları için tebrik ediyorum. Şu anda 100’den fazla eski oyuncum antrenörlük yapıyor. Bu da çok yaşlı olduğumu gösteriyor. Bu yüzden yeni bir koç çıkana kadar beklemem gerekiyor. Yaşadığım tecrübelere bakınca herkesin yüzde 25 şansı var. Herkesin şansı eşit” açıklamasında bulundu.

Yakalanan istikrarı anlatan Genel Menejer Maurizio Gherardini, “Kelimelere dökmek zor. Hep kimya oluşturmaya çalıştık. Başarı için en önemli olanlardan biri koçla sahada kimyaydı. Ozan Balaban, kulüp ve yönetimle saha dışındaki kimyayı oturttuk. En büyük sırrımız iyi kimyanın olması ve bu bir gösteriş değil. İçeride bağlar var. Bizi sıkı şekilde güçlü tutan bağlar.

Sponsorluk konusuyla ilgili konuşan Asbaşkan Ozan Balaban, “Fenerbahçe basketbol şubesi şu anda bu seviyedeyse 20 yıllık tecrübe ve projenin sonudur. Eskiden idmanlardan sonra ilk kim duş yapacak diye kavga ederlermiş. Sponsorluklar çok önemli. Aziz Yıldırım gibi Başkanınız olduğu zaman sponsor olmadığı zaman bile takımın vizyonu Euroleague şampiyonluğuydu. 2 yıl önce isim sponsorumuz olmadan yine buralardaydık. Sponsorluklar olduğu sürece cesaret edip çıtayı yukarı koyabiliyoruz. Bugün bu salondaysak Ülker Grubuna hepimiz müteşekkiriz. Ferit bey kulübe yıllardır Doğuş Grubu olarak sponsor oldular. QNB Grubu inandılar ve ciddi bir bütçeyle sırt sponsorumuz oldular. Tüm şirketlerimizi sadece Fenerbahçe değil Avrupa’da Türk bayrağını taşıyan her takıma sponsor olmaya davet ediyorum. Önümüzdeki sene için sıkıntımız yok. Kontratımız Haziran’a kadar opsiyonlu. Ferit Bey, Aziz Bey’le konuşur. Sponsorumuz olsa da, olmasa da Fenerbahçe Final Four’da her zaman olacak, olmayı hedefleyecek. Yönetim olarak bizim vizyonumuz bu” ifadelerine değindi.

Basketbolda kazanılan tecrübenin futbola aktarılabileceğiyle ilgili soruya Ozan Balaban, “Aslında bu tecrübe futbolda da var. Ben futbol takımımızın da çok iyi yönetildiğini düşünüyorum. Hocasından başkanına kadar… Aziz bey futbola ne kadar emek veriyorsa basketbola da o kadar veriyor. Bize her zaman destek oluyor. Futbolda bazen talihsizlikler olabiliyor. Futbolda Avrupa seviyelerine çıkıp ilk 10 kulüp arasına girmeniz çok daha zor. Bütçe olarak rakamlar uçtu. 2 Temmuz 2011 tarihinde Fenerbahçe’nin 2 milyar borsa değeri varken, belki ilk 10 olmasa bile Borissia Dortmund, Sevilla, Porto seviyesine gelmiş çok iyi kadromuz vardı. Maalesef 3 Temmuz operasyonuyla önümüz kesildi. Juventus küme düştü. Bu şoku yaşayan birçok kulüp bugün bu seviyelerde olamaz. Her sene şampiyonluğa oynayan bir takımız. Kimya çok önemli. Biz burada yönetici olarak sadece koordinasyon yapıyoruz. Fenerbahçe basketbolda benim iki tane patronum var. Biri Aziz Yıldırım diğeri Obradovic. Bu salona girdiğim zaman buranın patronu Obradovic, kulübe girince Aziz Bey. Ben aracı olup işleri en kolay nasıl hallederiz, onların konsantrasyonunu saha içinde nasıl tutarız diye bakıyorum. Kulüp tarafında da sayın Başkanın verdiği destekle yardımcı olmaya çalışıyoruz” cevabını verdi.

Son olarak kendisini en çok hangi Final Four’un heyecanlandırdığı sorusunu Maurizio Gherardini, “Final Four’a kalmak her zaman özeldir. Sezonun ne kadar başarılı olduğunu anlıyorsun. Bu da hepimizi çok mutlu ediyor. Her senenin çok farklı özel anlamları var. Ben daha önce Final Four’a gittim ama mesela Madrid’deki Final Four Fenerbahçe ve Türkiye için ilkti. İkincisi çok heyecanlıydı. Berlin’de finale çıktık son anda kaybettik. Onun öyle bir özelliği vardı. Üçüncü Final Four bir olmamızı sağladı ve şampiyon olmamızı sağladı. Bu da Türkiye ve Fenerbahçe için büyük gururdu. Önemli olan kaç kere gittiğiniz değil; tutkunun olması ve devam etmesi” şeklinde cevapladı.

yukarı çık