25 Şubat 2018, Pazar 17:17 | A+ | A-

ŞAMPİYON YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ!

PTT Kadınlar Türkiye Kupası final maçında Hataş BŞB'yi 86-79 mağlup eden Yakın Doğu Üniversitesi kupayı üst üste ikinci kez müzesine götürdü.

ŞAMPİYON YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ!

Final maçının ilk çeyreğine, Yakın Doğu Üniversitesi, bütün sezon yaptığı gibi yine tempolu oynayarak başladı. Diğer tarafta Hatay BŞB ise, kontrollü bir oyun anlayışıyla ve hücumda topu Courtney Paris üzerinden paylaştırarak başladı. Orta mesafe şutlarda McBride ve Gruda ile isabet bulamayan Yakın Doğu Üniversitesi, savunmada oyuncu paylaşımında zorluk yaşayınca Hatay BŞB, Abdelkader ve Syntsina ile üst üste sayılar buldu. Savunmada kötü bir performans sergileyen Yakın Doğu, periyotun sonunda hücumda toparlandı ve periyotun bitmesine 10 saniye kala Cansu'nun bulduğu 3 sayılık isabet ile farkı 1'e indirdi ve periyot 21-20 Hatay BŞB'nin üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci çeyrekte Levander ve Holingsworth ile iki uzunla başlayan Yakın Doğu Üniversitesi, periyodun başında Cansu'dan üst üste gelen 5 sayı ile öne geçti ve savunma sertliğinide artırarak maçta kontrolü eline aldı. İlk periyotta hiç sayı bulamayan Kayla McBride'ın da devreye girmesiyle, 5.50 kala skoru 31-26 yaptı ve rakibine molayı aldırdı. Bu moladan sonra, topa baskı yaparak savunmayı sertleştiren Yakın Doğu Üniversitesi, Cansu ve Vandersloot ile kolay sayılar bulunca fark periyotun sonunda 43-32 ile çift hanelere çıktı. Ritmini ikinci çeyreğin ortasından itibaren tamamen yakalayan son şampiyon Yakın Doğu, soyunma odasına da 45-34 üstünlükle gitti. 

Üçüncü çeyrekte, sahada McBride fırtınası esti. İlk yarıda istediği oyunu sergileyemeyen yıldız oyuncu, bu periyotta Hatay BŞB potasına tam 16 sayı göndererek rakibini tamamen oyundan düşürdü. Hatay BŞB ise, bu çeyrekte Courtney Paris'i etkili kullanamayınca kendi oyununu sahaya yansıtamadı. Bahar Öztürk ve Mitchell'dan da ilk yarıda olduğu gibi katkı alamayınca, giderek açılan farkla beraber final periyoduna 69-52 geride girdi. 

Final periyodunda, rahat bir oyun sergileyen Yakın Doğu Üniversitesi, Vandersloot'un penetreleriyle skor bulmakta zorlanmadı. Hatay ekibinde ise takımını ayakta tutmaya çalışan isim, bu çeyreğe kadar sayı üretemeyen Mitchell oldu. Üst üste bulduğu 7 sayıyla tek başına direnmeye çalışsa da,  YDÜ takım oyunuyla ve rahat hücumlarıyla, maçın bitimine 4.16 kala Olcay'ın serbest atışları ile skoru 79-59 yaptı. Bu dakikadan itibaren, şampiyonluk kutlamasına başlayan Yakın Doğu, konsantrosyonunu kaybetse de Hatay BŞB'nin maç sonunda yaptığı atak, sadece skoru belirlemede etkili oldu ve  Yakın Doğu Üniversitesi muhteşem geçirdiği turnuvanın final maçını da rahat bir oyun sonunda 86-79 kazanarak, PTT Kadınlar Türkiye Kupası'nda şampiyon oldu.Kayla McBride 26 Sayı ve 9 ribaund üreterek maçın yıldızı olurken, karşı tarafta Abdelkader'in 30 sayısı şampiyonluk için yeterli olmadı.

Yakın Doğu Üniversitesi; Kayla McBride 26 sayı, 9 ribaund, Courney Vandersloot 19 sayı, 12 asist,  Cansu Köksal 13 sayı.

Hatay BŞB; Hind Ben Abdelkader 30 sayı, Courtney Paris 14 sayı, 15 ribaund, Leilani Mitchell 10 sayı.

Editör: Akay Kaplan
yukarı çık