02 Temmuz 2018, Pazartesi 16:44 | A+ | A-

BORA HUN PAÇUN: TRABZONSPOR'A TEŞEKKÜR BORCUM VAR

Trabzonspor'a devre arasında transfer olduktan sonra sahada attığı her adımında takımına katkı veren ve takımının ligde kalmasına büyük katkıda bulunan Bora Hun Paçun, Timeout Basketbol'a özel açıklamalarda bulundu.

BORA HUN PAÇUN: TRABZONSPOR'A TEŞEKKÜR BORCUM VAR

Trabzonspor forması altında yeniden doğduğunuzu söylemek yanlış olmaz. Sen Trabzonspor dönemin hakkında ne düşünüyorsunuz?

B.P: Katılıyorum. Trabzonspor benim için bir geri dönüş oldu. Yaşadığımız bir çok probleme rağmen çok iyi kenetlendik ve takım olduk. Herkes birbirinin arkasını kolladı. Sezonun sonunu çok yi oynadık. Bazı yabancı arkadaşlarımız aramızdan ayrıldı fakat ona rağmen ne staff ne de biz bırakmadık. Bu sayede ben de kişisel performansımı en üst seviyeye çıkarttım. Benim için harika bir dönem oldu.

Transferiniz nasıl gerçekleşti?

B.P: Bir gün evde oturduğum sırada menajerim beni aradı. Trabzonspor’un beni istediğini söyledi ve transfer bir gün içinde netlik kazandı.

Sezon sonu eşine zor rastlanacak problemlerle karşılaştınız. İstanbul BŞB deplasmanında olduğu gibi bazı maçlara antrenman yapmadan çıktınız ve kazandınız. Sizce bunun sırrı neydi?

B.P: Bizdeki takımdaşlık ruhu çok yüksekti. Para alamasak da hep bir arada hareket ettik. İdmana çıkılıp, çıkılmayacağına da birlikte karar verdik. Tek bir yumruk olduk ve bu bizi bir arada tuttu. İdmana çıkmasak da her maç için “kazanacağız” parolasıyla çıktık. İstanbul Bşb deplasmanı çok zor bir deplasmandı. İlk yarıyı geride bitirmiştik fakat kimse tedirgin olmadı ve birbirimize olan güvenimizle kazandık.

Takımdaki yabancı oyuncular hakkında ne söylemek istersiniz?

B.P: Hepsi çok karakterli oyuncular. Onlar bu kararı aldıklarında biz onlarla oturduk, konuştuk, gerekenleri söyledik fakat onların verdiği karara saygı duyduk ve bizi yarı yolda bıraktıklarını düşünmedik. İsim vermek anlamsız olur ama A’dan Z’ye çok karakterli insanlar.

Rolünün bu denli büyük olmasını bekliyor muydun?

B.P: Ben bu ligde defalarca iyi takımlarda oynadım, oralarda da bazı rollerim vardı fakat bu sene kadar büyük bir rol beklemiyordum çünkü değişen bir sistem var. Şunu gördüm ki; kendimizi verdiğimiz zaman bizim de yabancılardan farkımız yok.

Gelecek sezon için herhangi bir görüşme gerçekleştirdin mi?

B.P: Önceliğim Trabzonspor çünkü onlara bir teşekkür borcum var. Henüz bir teklif almadım. Onlara haber vermeden başka bir yer ile görüşmek istemiyorum.

Ozan Bulkaz hakkında ne demek istersin?

B.P: Ozan abi motivasyonu çok yüksek bir antrenör. Kendini ve takımı pozitif tutmayı çok iyi biliyor. Bence sahada basketbolu yönetmek satranç oynamak gibi bir şey. En büyük avantajı pozitif enerjisi. Çok çalışkan, takip etmeyi seven ve kendini bu işe adamış bir isim.

Krizler yaşanırken sizler ne düşündünüz?

B.P: Çok oturduk, çok konuştuk. Kaptan Alper Saruhan ve ikinci kaptanımız Caleb Green bizlere çok yardımcı olmaya çalıştılar. Biz her seferinde; evet , hak ettiğimiz bir ücret var fakat mücadele etmekten kaçamayız” diye düşündük.

Lige yeni çıkan Türk Telekom ve Afyon Belediyesi hakkında ne söylemek istersin?

B.P: Türk Telekom bence ait olduğu yer olan Süper Lig’e geri dönmüş oldu. Türk Telekom başarılarla dolu olan bir ekip. Afyon Belediye için de hayırlı olsun diyorum ve iki ekibe de hoş geldiniz diyorum. Afyon çok zor bir iş başardı. Herkes favori olarak Bahçeşehir’i gösterse de bu işin bütçeyle değil yürekle olduğunu göstermiş oldular.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz sizce takımları zorlar mı? TBF nasıl bir yol çizmeli?

B.P: Bence bir çözüm üretilmeli. Bir çok kulüp 2-3 ay geriden ödeme yapıyor. Mali kriterin yapılması lazım. Biz hayatlarımızı bu işten kazanıyoruz. Bizler çok mağdur duruma düşüyoruz.

Yabancı ve yerli genç oyuncular arasındaki fark sizce nedir?

B.P: Bizim gençlerimiz yabancı gençlerden çok daha farklı. Uluslararası seviyelerde bir çok kez turnuvaları domine ettik. Fakat ne olduysa A Takıma çıktıktan sonra oluyor. Belki hata bizdedir fakat çok çalışkan gençlerimiz var; Okben, Kartal, Emircan gibi. Sadece kafamızı biraz daha bu işe odaklamalıyız.

Bir dönem Yeşilgiresun Belediyespor’da oynadıktan sonra komşu takım Trabzonspor’a transfer olurken tereddüt yaşadınız mı?

B.P: Yaşamadım çünkü biz Yeşilgiresun’da büyük bir iş başardık.

yukarı çık