02 Nisan 2018, Pazartesi 20:19 | A+ | A-

ARDA VEKİLOĞLU: PLAY-OFF'TA EN İYİ KENETLENEN HEDEFE ULAŞACAKTIR

Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Antalyaspor'un başantrenörü Arda Vekiloğlu, Timeout Basketbol'a özel bir röportaj verdi.

ARDA VEKİLOĞLU: PLAY-OFF'TA EN İYİ KENETLENEN HEDEFE ULAŞACAKTIR

“Yeni çıktığınız Türkiye Basketbol Ligi’nde sezon başından bu yana genellikle Play-Off potasında yer aldınız ve artık ligin sonuna yaklaşıyoruz… Sizin için sezon nasıl geçiyor?”

A.V: Biz bu ligin en geç kurulan takımlarından biriyiz. Biz oyuncu havuzu daraldığı dönem transfer sezonunu açabildik, fakat içimize sinen bir takım oluşturduk. Sezon içerisinde de aldığımız sonuçlarla da görmüş olduk. Sezon öncesinde yapılan öngörülerde insanlar bizi buralarda konumlandırmıyorlardı. Doğru kimya ve karakterle beklentilerden fazlasını yaptık. Bu sezon amacımız burada olduğumuzun sinyalini vermekti.

“Antalya şehrinde geçtiğimiz yıllarda da bazı basketbol takımları yer alsa da kalıcı olamadılar ve kapandılar. Sizce bunun sebebi nedir?”

A.V: Uzun soluklu bir planlamaya yapılıyorsa adım adım gitmek lazım. Ani sıçramalar başarılı olsa da kalıcı olmadığı sürece önemi yok. Uzun süreli planlama olmalı.

“Eski takımınız Gelişim Koleji geçen yıl son kez A takım çıkarttı ve ardından kapandığını açıkladı. Kapanışı da bir nevi siz yapmış oldunuz. Beklediğiniz bir karar mıydı?

A.V: Bekliyordum. Benzer önerileri ben de sundum. Gelişim Koleji bir okul ve bu yüzden genelde yapılan projeler ve misyonlar gençlere erişiyor. Kulübün en önemli misyonlarından bir tanesi de genç oyuncular yetiştirmek olunca yollarına BGL’de devam etmek istediler.

“Yabancı oyuncularınız CJ Leslie ve Rob Lowery, rakiplerin çekindiği isimler. Transferleri nasıl gerçekleşti? Lowery bir dönem Denizli ile anlaşmış, kontrolleri geçememişti.”

A.V: Yabancı havuzu daha geniş olsa da transferi geç açtığımız için herkes en iyi fiyata en çok iş yapan oyuncuyu almaya çalışıyordu. O dönem izlediğim bir çok oyuncu kontrat yapmıştı. Bu ligde iki yabancı oynuyor ve genelde liderlik etmeleri bekleniyor. Hata marjın çok az. Hatta; o dönem Çeşme’deydim, 10 metre ötemde havuz vardı fakat iki hafta boyunca sürekli oyuncu izledim. Teknik ekibimizden de destek aldım.

“Sizce geçmişte BEST Balıkesir’in başardığı gibi bir sürprizi Antalyaspor başarabilir mi? Balıkesir 15/16 sezonunu 6. Bitirip Play-Off’larla Süper Lig’e çıkmıştı…”

A.V: İhtimal olarak neticede mümkün. Gerçekçi bakınca ise çok ciddi yatırımlar yapan takımların olduğu bir ligdeyiz. Hem çok kolay değil, hem bizim yola çıkışımız direkt Süper Lig’e çıkmak değildi. Böyle bir fırsat kendini ne kadar sunarsa, biz de onu almak için o kadar uğraşırız. Çok zor bir hedef.

“Emir Gökalp ve Özgür Şahin hakkında ne söylemek istersiniz? Sizin elinizde parlayan oyuncular oldular…”

A.V: Her oyuncunun bir potansiyeli vardır. İki önemli şey var; 1- Potansiyele ulaşmak, 2- Potansiyeli geliştirmek. İkisi de farklı özellikleri olan, gelişime açık oyuncular. Verim aldığımızı düşünüyorum.

“Gelecek sezon Süper Lig’de kimler mücadele edecektir?”

A.V: Türk Telekom’un durumu zaten öngörülen bir olaydı. Diğer takımın kim olacağı Play-Off dönemindeki form durumu ile alakalı. Afyon kimi zaman beklentilerin altında kalsa da çok iyi bir kadroya sahipler ve çok potansiyelli bir takım. Bahçeşehir yabancıları değiştirdikten sonra oranın en büyük adaylarından birisi gibi. Play-Off’ta en iyi kenetlenen ve en az hatayı yapan hedefe ulaşacaktır.

“Oyuncularınıza nasıl yaklaşırsınız?”

A.V: Ben daha çok insan gibi davranmaya çalışıyorum. Neticede makinelerle, robotlarla çalışmıyoruz. Tabii ki onlardan beklentilerimiz var. Oyunculuktan gelmiş olmanın artıları var. Pozitif bir koçluk bana daha doğru bir yol gibi geliyor.

“Sizce bu ligin artıları ve eksileri nedir?

A.V: Çok değerli bir lig. Yerli ve potansiyelli oyuncular için büyük bir şans. A Milli Takım Seviyesinde yer alabilecek oyuncular bile süre alabiliyor. Gelişim açışısından çok önemli bir lig.

“Yabancı sınırlaması tekrardan düzenlenmeli mi?”

A.V: Karışık bir konu. İçerisinde bir sürü faktör var. Uzun süreli olursa sonuçları daha net görülecektir. Denge olmalı.

“Sizce kulüplerin mali kriteri olmalı mı?

A.V: Konmalı. Haklar yenmesin diye değil, organizasyonun doğru işlenmesi için böyle bir şeyin konması zorunluluk. Altyapı hazırlanıp böyle bir kriter getirilebilir.

yukarı çık