Sol Kanat Reklam - Tivibu
Sağ Kanat Reklamı - Tivibu
12 Temmuz 2018, Perşembe 13:50 | A+ | A-

ESER ORHAN: TÜRK BASKETBOLUNA EN İYİ ŞEKİLDE SPORCU YETİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye Şampiyonu ve gelecek sezonun Basketbol Gençler Ligi temsilcisi Tarsus Amerikan Koleji'nin başantrenörü Eser Orhan, sitemize özel açıklamalarda bulundu.

ESER ORHAN: TÜRK BASKETBOLUNA EN İYİ ŞEKİLDE SPORCU YETİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

İstanbul, Ankara, İzmir gibi önemli şehirlerin takımlarını geride bırakarak doğduğunuz şehrin takımı Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübü ile üst üste 2. Kez U18 Genç Erkekler A Türkiye Şampiyonası’nda kupayı kaldıran taraf oldunuz. Nasıl bir hazırlık süreciniz oldu ve geçen yıldan gelen şampiyonluk size nasıl bir özgüven kattı?

Bir yıl önce şampiyon olduktan sonra sporcularıma çok kısa bir ara verdim.Temmuz sonund yeni sezon için bir araya geldik ve çok ciddi bir hazırlık süreci geçirdik. Kuvvet ve koordisyon antremanlarının yanında teknik ve taktik çalışmalarada agırlık verdik dönem dönem günde çift antreman yaptık.Ekim ayında kulübümüzün düzenlemiş oldugu bölgesel bazda ki Ertan Dumanlı Turnuvasında kendimizi teste etme imkanı bulduk.aralık ayında Antalya ya giderek iki gün hazırlık maçları yaptık. Geçen yıl şampiyon olmamız bu yıl için omuzlarımızda daha büyük bir sorumluluk yüklemiş oldu. Bu sorumluluk bilinciyle hergün daha iyisi için çaıştık.

Sadece şampiyonluk ile yetinmeyip bireysel ödüllere de damga vuran bir takım oldunuz. Faik Can Kaşıkçı hem ‘’En Değerli Oyuncu’’ hem de ‘’Asist Kralı’’ ödüllerini toplayıp milli takımın yolunu tutarken Doğukan Alkan ‘’En İyi Forvet’’ ve Muratcan Güzelocak ‘’En İyi Pivot’’ ödülünü aldı. Oyuncularınızın bu başarıları, potansiyelleri ve gelecekleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Oyuncularımızın bireysel ödülleri almaları bizleri çok sevindirdi ve gururlandırdı .Ödüllerin alınmasın sezon içinde yaptığımız bireysel antrenmanlarında katkısı büyük olmuştur .kendi pozisyonlarında potansiyelli sporcular .Herhangi bir olumsuzluk (sakatlık vb.) olmadığı taktirde Türk basketbolunda iyi yerlerde olacaklarına inanıyorum.

Önümüzdeki sezon TBF’nin sunduğu wild card ile genç oyuncular için büyük bir fırsat olan Basketbol Gençler Ligi’ne katılacaksınız ve Anadolu Efes, Fenerbahçe Doğuş, Darüşşafaka, Banvit, Tofaş gibi altyapılarına büyük önem veren kulüplerle maç yapacaksınız. Bu ligin bir parçası olmak sizi ve ekibinizi nasıl motive ediyor. 

Federasyonun gözde liglerinden olan BGL ye alınmamız bizleri ve kulübümüze büyük bir gurur yaşattı. Tabi ki gerek kulüp gerek takım olarak kendimizi burada ifade etmek için elimizden gelen en iyi çalışmaları yapıp, kulübümüzü ve şahsımı en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.

Günümüzde bir yandan üstyapılardaki çoğu takım yabancı oyunculara daha çok sorumluluk verirken bir yandan da Kartal Özmızrak, Metin Türen, Ege Arar ve Berk Uğurlu gibi oyuncular altyapılardan sabrederek gelip milli takımın yolunu tuttu. Altyapılarda önemli başarılar ve tecrübeler kazanmış bir koç olarak bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve genç oyunculara tavsiyeleriniz nelerdir?

Yukarıda saydığınız değerli sporcularımızın buraya kesinlikle çok çalışarak geldiğini hepimiz biliyoruz. Sporcularıma her zaman şunu söylüyorum; basketbolu hayatınıza amaç olarak koymayın araç olarak kullanın ve çok çaılışın. Tarsus Amerikan Koleji çok ciddi basketbol geçmişi olan bir kurumdur. Bizler bu güzide kurumda Türk basketboluna değerler kazandırmaya devam edeceğiz.

Bu sene ilk defa katıldığınız EBBL’de küçük bir farkla grubu üçüncü bitirip finallare kalamadınız ama Isparta Belediye Spor ile grup ikinciliği adına önemli bir yarış verdiniz. Bu seneki EBBL serüveniniz sizlere ve oyuncu grubunuza neler kattı?

Ebbl ye genç takımımız ile katıldık. Maalesef bulunduğumuz bölgede çok fazla maç yapma imkânı bulamıyoruz. EBBL ye katılarak genç oyuncularımızın daha iyi ve daha sert maçlar yapmasını sağladık. Sizindi belirttiğiniz gibi oyuncularımız bu ligde çok iyi maçlar çıkartarak üst düzey performans sergilediler.

Uzun süreli bir antrenörlük geçmişiniz var ve son üç yıldır Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübü’ne deneyimlerinizi aktarıyorsunuz. İmkanlar, oyuncu grubu, yönetici ve veli profili gibi temel faktörler dikkate alındığında bağlı olduğunuz kulübü diğer kulüplerden ayıran detaylar nelerdir?

130 yıllık geçmişi ve tarihinde çok ciddi değerler ve başarılar olan bir kurumdayım. Kurum ciddiyeti olan ve kulüp için her türlü fedakârlığı yapmaktan çekinmeyen yöneticiler ile çalışıyorum. Altyapı kulübü olarak önemli imkanlara sahibiz. Gerek tesis gerekse ulaşım vb. Olanaklar açısından ciddi bir problem yaşamamaktayız. Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübü olarak Türk Basketboluna Türk sporcularını en iyi şekilde yetiştirmeye devam edeceğiz.

yukarı çık