18 Nisan 2018, Çarşamba 20:22 | A+ | A-

IVAN BUVA: GELECEK SEZON İSTANBUL'DA KALMAK VE FENERBAHÇE'DE OYNAMAK İSTERİM

Ligde şu ana kadar gösterdiği performansla en skorer isimlerin başında gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Hırvat yıldızı Ivan Buva, Timeout Basketbol'a özel bir röportaj verdi.

IVAN BUVA: GELECEK SEZON İSTANBUL'DA KALMAK VE FENERBAHÇE'DE OYNAMAK İSTERİM

"Sizin adınıza sezon nasıl geçiyor?"

I.B: Bu sezon benim kariyerimin en iyi sezonu. Sağlıklı kaldığım için minnettarım ve dilerim sezon sonuna kadar böyle olur. Dediğim gibi bu sezon en iyi sezonum fakat takım olarak inişlerimiz ve çıkışlarımız oluyor. Bazen iyi, bazen kötü oynuyoruz. Şu an iyi bir pozisyonda değiliz fakat umarım bir an önce galibiyet serisi yakalarız.

"İspanya Ligi'ndeki Bilbao Basket serüveniniz sonrasında buraya gelmeye karar verdiniz. Daha önce Türkiye'den başka teklifler aldınız mı?"

I.B: İstanbul Büyükşehir Belediyesi beni aramadan önce İspanya'da kalma opsiyonum vardı ve Bilbao EuroCup oynuyordu. Fakat İspanya ve Türkiye Ligi Avrupa'nın en iyi iki ligi. Ben de bu sebepten dolayı bu ligde oynamak ve nasıl bir lig olduğunu görmek istedim.

"Takımındaki en skorer oyuncu sizsiniz ve ligde de sayı krallığı yarışındasınız. Sizce bu takımdaki rolünüzle alakalı mı?"

I.B: Burada daha çok oynuyorum. Kariyerimdeki geçmiş takımlarımda hep rol oyuncusu, ikinci ya da üçüncü seçenek konumundaydım. Fakat burada kilit oyuncu konumundayım.

"Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ve İspanya Ligi arasındaki farklar sizce nedir?"

I.B: Kalite yönünden bakacak olursak, Türkiye. Burada daha büyük bütçeler var. İspanyol koçların ise bazı sistemleri var. Maçlarda 10 oyuncu kullanıyorlar. Burada ise her yabancı oyuncu 40 dakika süre alabiliyor. En büyük farka gelecek olursak ise oradaki maçlarda neredeyese tüm oyuncuların süre alması olabilir.

"Koç Ertuğrul Erdoğan ile çalışmak nasıl bir duygu?"

I.B: O, şu ana kadar çalıştığım en iyi koçlardan bir tanesi. Oyunu her zaman okuyor ve anlayabiliyor. Bu sezon savunmamı geliştirmeme de çok yardımcı oluyor ve hücumda da belli özgürlükler tanıyor.

"Sizce en yetenekli Türk oyuncular kim?"

I.B: Emir Preldzic'e karşı defalarca kez oynadım. Aklıyla oynayan bir oyuncu. Oyunu anlayabiliyor. Barış Ermiş'i izlemek de keyifli. Aynı zamanda Sertaç Şanlı, Melih Mahmutoğlu ve Kenan Sipahi'ye de saygı duyduğumu söyleyebilirim.

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi kadrosunda altyapından çıkan ve süreler alan genç oyuncular var. Onlar hakkında ne demek istersiniz?"

I.B: Çok iyi potansiyele sahipler. Eğer Furkan kendini kanıtlayabilirse iyi seviye bir basketbolcu olacaktır. Aynı zamanda Ayberk'i de unutmamak gerekiyor. İyi bir oyuncu olabilir. Bu sezon kendini kanıtladı.

"Şu ana kadar oynadığın oyunculardan bir ilk beş yapacak olsanız kimi koyardınız?"

I.B: Kendimi pivot olarak koyardım (gülüyor). Joe Ragland - Metta World Peace - Chris Warren - James Nunnally.

"Gelecek sezon adına ne diliyorsunuz? Hangi koç ile çalışmak istersiniz?"

I.B: EuroLeague'de oynamak ve İstanbul'da kalmak istiyorum. Fenerbahçe Doğuş için de oynamak isterim. Obradovic'e büyük saygı duyuyorum. Benim yetiştiğim yerlerdeki en büyük efsane o. Zalgiris de iyi bir takım ve koçları Jasikevicius gelecekteki Obradovic olabilir. CSKA koçu Itoudis'e saygı duyuyorum. Ne olacağını hep birlikte göreceğiz fakat en önemlisi sağlıklı kalmak.

"Hiç şu ana kadar rakiplerinizden hakemi aldatmaya yönelik numara kaptınız mı? Kaptıysanız kimdi?"

I.B: Bazı kötü numaralar kaptım. Rasko Katic'ten çok şey öğrendim. Ona karşı oynamaya çalıştığınız zaman çok fazla enerji kaybediyorsunuz ve hakem hücum faul çalabiliyor. Felipe Reyes; atletik bir oyuncu değil fakat her zaman hakemi aldatmaya yönelik hareketler yapıyor. Genellikle eski oyuncular bunları daha iyi yapıyorlar.

"İdolünüz var mı?"

I.B: Gençliğimde Kobe Bryant'tı. Michael Jordan'dan sonra en iyi oyuncu o. Russell Westbrook, LeBron James, hiç birisi değil, sadece Kobe. Büyüdüğümde ise Tim Duncan'ı izlemeye başladım ama ben izlemeye başladığımda kariyerinin sonlarındaydı. Ante Tomic'i de izlerdim.

yukarı çık