10 Nisan 2018, Salı 18:31 | A+ | A-

OZAN BULKAZ: TRABZONSPOR İSMİNİ DUYUNCA TEREDDÜT ETMEDİM

Uşak sonrası Trabzonspor'da yepyeni bir sayfa açan başantrenör Ozan Bulkaz, beIN Sports'a kapsamlı açıklamalarda bulundu.

OZAN BULKAZ: TRABZONSPOR İSMİNİ DUYUNCA TEREDDÜT ETMEDİM

- Çok riskli bir tercihti, ama Trabzonspor ismini duyunca tereddüt etmedim. Nihat Mala ile görüştükten 22 dakika sonrası ertesi günü gerçekleşecek olan idmanda takımın başında olmak üzere yola çıktım. Beni heyecanlandıran bu isim oldu. Gittiğimde hiçbir şey güllük gülistanlık değildi fakat yabancılık çekmedim. Galibiyetler üzerine bazı doğruları bulduk ve keyif almaya başladık. Tercihimden dolayı gurur duyuyorum.

- Harris ve Vasiliauskas ile birlikte çalıştım. Obekpa tam bana göreydi ve çok iyi şutörler vardı. Sadece dokunuşlar yapmak ve özgüven aşılamak lazımdı. Benim de onlara ihtiyacım vardı ve birbirimize iyi geldi. Tabuların yıkıldığı bir dönemdeyiz, kazanmak birinci plan, kazandıktan sonra yediğimiz ve attığımız çok önemli değil. Bu takımı frenlemek yoracaktı. Chris gibi bir oyuncumuz var ki hiç hücumu düşünmüyor, onun varlığı bizi mutlu ediyor.

- Oyuncuların kendilerini yaratmalarını seviyoruz ve buna göre transfer yapıyoruz. Ben küçük bütçeli yerlerde çalıştım, büyük takımları yenmek için de bu şekilde oynamak lazım.

- Trabzon spor kültürü üst seviye bir yer. En büyük lokomotifi futbol ve bu onlar için her şeyden önemli. Basketbolda EuroChallenge’da gelen final ve Süper Lig’den dolayı bir birikimleri var. Seyirci sayımız da çoğalmaya başladı. Artık insanlar da beni tanımaya başladı. Ben de kendimi onlarla iyi hissediyorum. Basketbolda da şehri hissetmeye başladık.

- Uşak benim için allahın bir lütfuydu. Doğduğum şehirde olmayan bir şeyi arkadaşlarımla ve amatör bir ruhla başlayarak Amatör Lig’den Şampiyonlar Ligi’ne kadar uzattık. Orada misyonumu tamamladım. Bana ait olan her şeyi Uşak şehrine borçluyum. Bunları başardığım için çok mutluyum ve memleketimi çok seviyorum.

- İlk yıllarımda hızı oynatmayı ve kolay basketbolu düşünürdüm. Çok izlediğim bir koç gerçekten olmadı. Birkaç seminerde Ergin hoca ile konuştum, bazı paylaşımlarımız oldu. Şu an Türkiye ve Avrupa’nın en iyi koçları Ergin Ataman, Ufuk Sarıca’dır. Onlar benim için daha önde. Onları takip etmek daha önemli. Bizler daha yaratıcıyız. Yabancı koçlar daha kalıpları olan koçlar. Biz üretmeyi daha çok seviyoruz ve sanırım buna mecburuz.

- Biz Türkler olarak diğer koçlar gibi çok büyük ekolleri bulamadık. Bu yüzden farklı şeyler kazanmaya çalışıyoruz. Türk antrenör yetişmemesi için hiç bir neden yok. Fırsat verildiğinde onlar da iyi yerlere gelecektir.

- Çok iyi asistanlarla çalıştığımı düşünüyorum. Bana çok uygundu, Uşak’ta kendi evlatlarımızdan benche aldığımız isimler oldu. Aybars Aksu'yla hem Uşak hem burada calıştım, Hakan basketboldan gelen ve gerçekten bu işi bilen bir kardeşimiz.

- Antrenörler ne olacaklarına karar vermeli. Hepsi ayrı işler, ben altyapı antrenöru olarak devam etsem zorlanırım. Yeni arkadaşlar da bununla ilgili kararlar vermeliler.

- Hakan Köseoğlu sahayı çok iyi görür, çok iyi karar verir, basketboldan geldiği için anlık kararlar verir, bireysel idmanları çok iyidir. Aybars çok iyi analiz yapar, çok iyi edit hazırlar, çok iyi istatistikler çıkartır. Osman trabzon’un yetiştirdiği antrenörlerden. Saha disinda da beraberiz, keyif aliyoruz.

- Bu lig bu sene çok zor, büyük bütçeler, iyi oyuncular, iyi koçlar, son haftaya kadar mücadele devam edecek. Bu ligde oynamak keyifli. Kendinizi her zaman hazır tutmalısınız. Burası Avrupa’nın en iyi ligi.

- Kendi çocuklarımızın sayısı bu ligde artmalı ve ligin esas oyuncuları onlar olmalı, bu benim hayalim. Yabancı sınırı gerekir mi? Tartışılır? Benim şahri fikrim kritlerler cercevesinde yabanci transferi yapilmali. Su anki mevcut durumda bu cozum degil.

- Federasyon gelmiş geçmiş en iyi federasyon. Genç bir ülkeyiz, basketbola yatkınız, güzel tesislerimiz var. Sporu seviyoruz. Bunun bu spora yansımaması için nedeni yok.

- Chris bu sene parlayan uzunlar kategorisine girdi. Seçtigimiz uzunlar Euroleague ve NBA oluyorsa dopru oyuncu seçiyoruzdur. Uzun konusunda kritlerlerimiz var. Eli Holman, Zach Auguste, Khem Birch, Eric Buckner. Bu isimleri artık tüm dünya tanıyor. Chris’i de ilerleyen yıllarda yukarılarda görebileceğiz.

- Justin Carter tercih edilmeyen bir oyuncuydu, aldıktan sonra yıldız seviyesine getirdik. Eldridge bir Carter olacak ve çok hakediyor. İddialıyım, Euroleague yapabilir.

- Ekibimiz Çok iyi. Oyuncular finansal problemler nedeniyle idman yapamazken üzüldüler. Kulüpte onlarla birlikteydik ve beraber zaman geçirdik. İdmansız İBB karşısında Heslip’ten yoksun kazandık.

- En net hedef evde maç kaybetmemek. Bu maçları kaybetmemeliyiz. Sonucunda Play-Off mu oynarız 9. Mu oluruz bilmiyorum, hedefimize ulaşırsak mutlu oluruz. Hedefimiz gelecek sezon Avrupa’da oynamak.

- Yeni bir takım kuracaksak 4.5-5 oynayabilen bir oyuncu ilk ihtiyacı var. Daha fazla süre alabilecek Türklere ihtiyaç var. Bu kimyada bir takım kurmalıyız, atletizm ve şut atabilen bir takımla çalışmayı seviyorum. Oyuncu bulmaya her zaman açığız. Trabzon’un EuroLeague oynamaması için neden yok. Havaalanı, otel, salon, hepsine sahibiz. Taraftar burayı doldurursa başarabiliriz.

yukarı çık