09 Ekim 2018, Salı 22:56 | A+ | A-

KARTAL ALMANYA’DA YÜKSEKTEN UÇTU!

FIBA Şampiyonlar Ligi D Grubu ilk hafta maçında temsilcimiz Beşiktaş Sompo Japan, önceki sezon TOP 16 turunda elendiği Alman ekibi Medi Bayreuth’un konuğu oldu. İlk yarıda Ivan Buva’dan, ikinci yarıda ise Robin Benzing’ten çok önemli katkı alan siyah-beyazlılar, sahadan 78-70’lik skorla galip ayrılarak turnuvaya galibiyet ile başlamış oldu.

KARTAL ALMANYA’DA YÜKSEKTEN UÇTU!

Maça hızlı başlayan taraf temsilcimiz Beşiktaş Sompo Japan oldu. Maçın başındaki basit top kaybı dışında etkili savunma rakibini zorlama atışlara yönlendiren siyah-beyazlılar, hücum tarafında ise Hırvat uzun Ivan Buva ile art arda sayılar bularak 10-2 öne geçmeyi başardı. Oyunun devamında temsilcimiz Buva’ya eşlik edecek skorer bulamazken savunma konsantrasyonu da düştü. Alman ekibi Seiferth ve Stockton ile reaksiyon vermeye başlarken geçtiğimiz sezon Banvit forması giyen Adonis Thomas da bu ikiliye eşlik edince fark 1 sayıya indi (12-11). Temsilcimiz periyodun sonuna doğru Buva, Pressey ve Can Maxim ile isabetler bulsa da hücumdaki basit top kayıpları Stockton, Seiferth ve Dimec tarafından cezalandırıldı ve ilk periyot Medi Bayreuth’un 20-19’luk üstünlüğü ile başladı.

İkinci periyot iki ekibin karşılıklı basketleri ile başladı. Temsilcimiz Benzing’in boyalı alandaki, Can Maxim ve Buva’nın 3 sayı çizgisinin gerisinden bulduğu sayılar ile etkili olurken Medi Bayreuth ise Dimec ve Stockton’ın isabetleri ile karşılık verince maça denge geldi (27-27). Can Maxim’in ortaya koyduğu enerji ile savunma etkinliğini artıran siyah-beyazlılar, hücumda Benzing ve Alexander’ın penetrelerine yine bulduğu dış atış ile Can Maxim eşlik etti ve temsilcimiz tekrar öne geçti (34-29). Temsilcimiz Alexander ve Burak Can’ın sayıları ile aradaki farkı açmak istese de bir önceki periyotta olduğu periyodun sonunu iyi oynayan taraf Medi Bayreuth oldu. Alman temsilcisi, Hrovat’ın penetreleri ve Raivio’nun 3 sayılı basketi ile kısa sürede art arda isabetler bulsa da soyunma odasına 39-38 önde giren taraf Beşiktaş Sompo Japan oldu.

Üçüncü periyodun başında Robin Benzing rüzgarı esti. Alman oyuncunun 3 sayı çizgisinin gerisinden yakaladığı ritim ile hücumda vites artıran siyah-beyazlılar, Hrovat’ın 3 sayılık basketi dışında rakibine de sayı imkanı tanımadı ve farkı 8 sayıya çıkardı (49-41). Alman ekibi Thomas’ın dış atışı ile birlikte Stockton ve Martin’in saha içi isabetleri ile maça tekrar denge getirmek istese de siyah-beyazlılar, Pressey’nin 3 sayılık basketi ve Erkan’ın serbest atıştan gelen sayıları ile önde olmayı sürdürdü (55-50). Temsilcimiz Duşan’ın orta mesafesi ve Can Maxim’in dış atışı ile farkı çift hanelere yaklaştırsa da (59-50) ev sahibi ekip Meiners ile 3 sayılık isabet buldu ancak siyah-beyazlılar maçın karar periyoduna 59-53 önde girdi.

Maçın son periyodu karşılıklı basketler ile başladı. Medi Bayreuth, Martin ve Robertson’ın saha içi isabetleri ile hızlı bir giriş yapmak istese de siyah-beyazlılar, Erkan ve Benzing ile art arda iki 3 sayılık basket bularak aradaki farkı korudu (64-58). Oyunun bu bölümünden sonra siyah-beyazlılar, Robertson ve Martin’in engel olamayınca fark kısa sürede 2 sayıya indi (68-66) ancak temsilcimizin imdadına Erkan ve Benzing yetişti. İki oyuncusundan art arda iki dış atış bulan Beşiktaş Sompo Japan, maçın son anları öncesinde farkı 8 sayıya çıkardı (74-68). Maçın son anlarında Alman ekibi Martin ve Hrovat’ın sayıları ile farkı eritmek istedi ancak Beşiktaş Sompo Japan, savunmada Alexander’ın kritik bloğu hücumda Benzing’in serbest atışları ile aradaki farkı korudu ve sahadan 78-70 galip ayrıldı.

MEDI BAYREUTH; Hassan Martin 14 sayı, 2 ribaund, Adonis Thomas 12 sayı, 3 ribaund, 1 asist, Gregor Hrovat 10 sayı, 1 ribaund, 8 asist,

BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN; Robin Benzing 20 sayı, 4 ribaund, Ivan Buva 16 sayı, 4 ribaund, 2 asist, Can Maxim Mutaf 13 sayı, 3 ribaund, 2 asist

Editör: Buğra Topuz
yukarı çık