07 Kasım 2018, Çarşamba 22:00 | A+ | A-

KARTAL AVRUPA’DA KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

FIBA Şampiyonlar Ligi D Grubu’nda yer alan temsilcimiz Beşiktaş Sompo Japan, İtalyan temsilcisi Virtus Bologna’yı ağırladığı maçta rakibine 94-90 yenilerek 5. maçlar sonunda 4. mağlubiyetini aldı.

KARTAL AVRUPA’DA KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

BJK Akatlar Spor Kompleksi’ndeki maça temsilcimiz, Joe Alexander ve Jason Rich’in sayıları ile 4-0’lık seri ile başlasa da oyunun devamında etkili olan taraf Virtus Bologna oldu. Kevin Punter’ın üçlüğü ve Tony Taylor’ın orta mesafeli atışı ile hücumda kıpırdanan konuk ekip, Brian Qvaleve ve Amath M’Baye’ın saha içi isabetleri ile 10-6 öne geçmeyi başardı. İtalyan ekibi, Pietro Aradori’nin 3 sayılık basketi ve Dejan Kravic’in boyalı alandan bulduğu sayılar ile aradaki farkı artırmak istese de temsilcimiz Kyle Gibson’ın oyuna girmesi ile hücumda biraz toparlandı. Amerikalı oyuncusunun saha içi isabetleri ile oyuna denge getiren siyah-beyazlılar; Kenan Sipahi, Erkan Veyseloğlu ve Samet Geyik’in penetreleri ile tekrar öne geçmeyi başardı (18-16). Virtus Bologna, Dejan Kravic ile pota altında etkili olmak istese de temsilcimiz periyodun sonuna doğru Phil Pressey ile 3 sayı çizgisinin gerisinden isabet buldu ve ilk periyodu 21-19 önde bitiren takım Beşiktaş Sompo Japan oldu.

Temsilcimiz ikinci periyoda Kyle Gibson’ın tek serbest atışı ve Robin Benzing’in üçlüğü ile etkili başlasa da hücumda seri yakalayan taraf bu sefer konuk Virtus Bologna oldu. Tony Taylor ve Kevin Punter ile peş peşe saha içi isabetleri bulan İtalyan temsilcisi, ‘’pick&roll’’ hücumlarında Brian Qvale’i de etkili kullanarak 28-25 öne geçti. Siyah-beyazlılar, Robin Benzing ve Ivan Buva’nın sayıları tekrar bir reaksiyon göstermek istedi ancak konuk ekip, Pietro Aradori ve Kevin Punter’dan art arda 3 sayılık basketler bularak farkı ilk kez çift hanelere taşıdı (41-31). İtalyan ekibi, Tony Taylor ve Brian Qvale’ın isabetleri ile farkı daha da açmak isterken siyah-beyazlılar adına direnen isim yine Kyle Gibson oldu. Temsilcimiz periyodun sonuna doğru Amerikalı oyuncusu ile hem serbest atış çizgisinden hem de pota altından sayılar bulsa da soyunma odasına 47-41 önde giren takım Virtus Bologna oldu.

Siyah-beyazlılar üçüncü periyoda Kyle Gibson ve Ivan Buva ile baskın oynamaya çalışsa da İtalyan ekibi; Pietro Aradori, Kevin Punter ve Tony Taylor ile aradaki sayı farkını korudu (56-49). Siyah-beyazlılar, Phil Pressey’nin oyuna girmesi ile maçın temposunu artırmak istedi ancak Bologna, Brian Qvale’in boyalı alandan sayılar bularak farkı tekrar çift hanelere taşıdı (61-51). Oyunun bu bölümünde siyah-beyazlılar adına reaksiyon gösteren oyuncular Kyle Gibson, Erkan Veyseloğlu ve Kenan Sipahi oldu. Bu oyuncularının penetreleri ile hücumda tekrar kıpırdanan siyah-beyazlılar, Kevin Punter’ın faul probleminden dolayı kenara gelmesini de iyi değerlendirerek farkı 3 sayıya indirmeyi başardı (65-62). Konuk ekip David Cournooh ile hücumdaki kötü gidişatı durdurmak isterken temsilcimiz ise periyodun sonuna doğru Duşan Cantekin ve Kenan Sipahi ile art arda isabetler bularak farkı 2 sayıya indirdi ancak maçın final periyoduna 68-66 önde giren takım Virtus Bologna oldu.

Son periyot, iki ekibin karşılıklı basketleri ile başladı. Temsilcimiz, Kyle Gibson ve Kenan Sipahi’nin isabetleri ile etkili olurken konuk ekip Alessandro Pajola, Brian Qvale ve Baldi Rossi ile isabetler bularak aradaki farkı korudu (76-73). Oyunun bu bölümünde sahneye çıkan isim Virtus Bologna adına Tony Taylor oldu. Amerikalı oyun kurucunun üçlük isabeti ve peş peşe turnike basketleri ile seri yakalayan İtalyan ekibi, farkı 7 sayıya çıkarmayı başardı (87-80). Ivan Buva ile hücumda tekrar hareketlenen Beşiktaş Sompo Japan, Jason Rich ve Robin Benzing’in serbest atışları ile bitime 01.25 dakika kala farkı 2 sayıya indirdi (90-88). Siyah-beyazlıar, maçın final bölümünde savunma konsantrasyonunu artırsa da Amathe M’Baye’nin hücum süresi biterken bulduğu kritik isabete ve Brian Qvale’in boyalı alandaki etkinliğine engel olamayarak bitime 00.21 kala 94-88 geriye düştü. Geriye kalan sürede farkı eritemeyen temsilcimiz sahadan 94-90 mağlup ayrılan taraf oldu.

Beşiktaş Sompo Japan; Kyle Gibson 22 sayı, 5 ribaund, 7 asist, Ivan Buva 12 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Jason Rich 11 sayı, 2 ribaund, 2 asist, Robin Benzing 10 sayı, 3 ribaund, 1 asist, Kenan Sipahi 10 sayı, 3 ribaund, 4 asist.

Virtus Bologna; Tony Taylor 21 sayı, 3 ribaund, 3 asist, Pietro Aradori 16 sayı, 2 ribaund, 1 asist, Brian Qvale 15 sayı, 9 ribaund, 3 asist, Kevin Punter 15 sayı, 4 ribaund, 1 asist.

Editör: Buğra Topuz
yukarı çık