09 Aralık 2018, Pazar 17:31 | A+ | A-

BEŞİKTAŞ EVİNDE KAZANDI

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 10.hafta mücadelesinde Beşiktaş Sompo Japan, Darüşşafaka Tekfen'i Akatlar Spor Salonunda ağırladı. Baştan sona çekişmeli bir mücadele sahip olan maçı Beşıktaş, 81-72'lik skor ile kazandı ve ligdeki 6.galibiyetini aldı.

BEŞİKTAŞ EVİNDE KAZANDI

Maça Pressey-Rich-Erkan-Burakcan-Buva beşi ile başlayan Beşiktaş'a karşılık Daçka'nın beşi Douglas-Brown-Kidd-Emircan-Eric idi. Maçın henüz ilksaniyelerinde Douglas ve Michael Eric'in ikili oyundan bulduğu sayıya Beşiktaş Pressey'in ters turnikesi ile karşılık verdi (8.17). Michael Eric'i boyalı alanda durdurmakta zorlanan Beşiktaş, son beş dakikalık bölüme 13-3'lük skor ile geride girdi. Michael Eric 5 dakika da 11 sayı, 5 ribaund üretti. İvan Buva'yı boyalı alanda etkili kullanmaya başlayan Beşiktaş, Buva'nın üst üste bulduğu 5 sayı ile farkı 5'e indirdi (13-8). Kyle Gibson'un orta mesafeden, Pressey'in üçlüğüne Douglas'ın boyalı alandaki sayısı ile karşılık veren Darüşşafaka, bu sekansta Beşiktaş'ı durdurmakta zorlandı 15-13 (2.49). Stanton Kidd'in bulduğu 4 sayıya karşılık 5 sayı bulan Benzing, Beşiktaş'ın çeyreği geride kapatmasını engelleyemedi (19-18). 

İkinci çeyrekte Daçka'nın üst üste bulduğu 6 sayıya Beşiktaş, Kyle Gibson ile karşılık verdi. Ray McCallum'un post-up üzerinden bulduğu sayının yanında boyalı alanda Michael Eric'i etkili kullanmaya devam eden Daçka farkı 7 sayıya çıkardı (29-22). Erkan Veyseloğlu'nun bulduğu 4 sayıya karşılık turnike ve orta mesafeden bulduğu sayılar ile karşılık veren Ray McCallum, bu dakikalarda Daçka adına ön plana çıkan isimdi (33-26). Çeyreğin bitimine 4 dakika kala Ivan Buva ve Burakcan Yıldızlı ile geri dönüşün fitilini yakan Beşiktaş Sompo Japan, Pressey'in üçlüğü ile skoru eşitledi (33-33). Markel Brown ve Ray McCallum'un sayıları ile bir anda öne fırlayan Daçka çeyreğin sonuna doğru Kyle Gibson'un iki üçlüğüne engel olamadı ve maçta ilk kez geriye düştü (39-37). İlk yarının bitimine 6 saniye kala Jason Rich'in üç sayılık basketi ile Beşiktaş Sompo Japan, devreyi 42-37 ile önde kapattı. Darüşşafaka Tekfen, ilk yarıda 6/0 ile üçlük attı. 

Darüşşafaka Tekfen, üçüncü çeyreğe üst üste top kayıplarıyla başlarken Beşiktaş Sompo Japan, Kyle Gibson ve Erkan Veyseloğlu ile sayılar buldu. Hücumda ve savunmada zorlanan Darüşşafaka, molanın ardından yeniden reaksiyon veremedi ve Beşiktaş, Ivan Buva’nın boyalı alanda bulduğu üst üste sayılar ile skoru 54-43 yaptı.  Hücumda ve savunmada çok etki bir oyun sergileyen Beşiktaş, Pressey ile sayıyı buldu (61-47). Son dakikalarda Daruşşafaka, farkı tek hanelere indirsede Beşiktaş, çeyreği 65-52'lik üstünlükle tamamladı. 

Son periyotta Douglas-Brown-Kidd-Berk-Eric beşi ile bsslayan Darüşşafaka, Toney Douglas’ın turnikesi ve Berk Demir’in üçlüğü ile farkı 6 sayıya kadar indirdi (65-60). Toney Douglas’ın üç sayılık basketi ile skor 65-62 oldu (5.22). Bu periyotta üç sayılık atışlarda isabet bulan Daçka'ya karşılık Beşiktaş, Benzing üçlüğü ile farkı 7'ye çıkardı (74-67). Bu dakikalarda Ivan Buva’yı etkili kullanan Beşiktaş, Kyle Gibson’ın üçlüğü ile farkı 9'a çıkardı (81-72). Son saniyelerde sayı olmayınca Beşiktaş Sompo Japan’ın maçı 81-72'lik skor ile kazandı.

Beşiktaş Sompo Japan; Ivan Buva 19 sayı, 13 ribaund, 3 asist  Kyle Gibson 17 sayı, 3 ribaund, 6 asist, Robin Benzing 14 sayı 2 ribaund, 1 asist, Phil Pressey 13 sayı 5 ribaund, 6 asist, Erkan Veyseloğlu 11 sayı, 2 ribaund, 4 asist.

Darüşşafaka Tekfen; Micheal Eric 21 sayı, 10 ribaund, 3 asist, Stanton Kidd 14 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Markel Brown 11 sayı 3 ribaund, 3 asist, Toney Douglas 11 sayı, 3 ribaund, 7 asist.

 

 

 

Editör: Umurhan Balta
yukarı çık