11 Mayıs 2018, Cuma 20:07 | A+ | A-

DAÇKA HIZLI BAŞLADI, FİNAL BİLETİNİ KAPTI!

Basketbol Gençler Ligi Dörtlü Finali'nde Darüşşafaka, 22-0 seri ile başladığı ve baştan sona öne götürüdüğü maçta Banvit'i 99-70 yenerek finale adını yazdıran ilk takım oldu.

DAÇKA HIZLI BAŞLADI, FİNAL BİLETİNİ KAPTI!
Maça Darüşşafaka çok hızlı başladı. Maçın başından beri rakibini zor atışlara yönelten Daçka, hücum tarafında Doruk Dora, Engin ve Berkay'ın sayıları maçın başında 10-0 öne geçmeyi başardı. Berkay ve Doruk ile sayılar bulmaya devam eden Daçka'da Mert de bulduğu dış atış ile takım arkadaşına eşlik edince yeşil-beyazlılar skoru 22-0'a getirdi. Eray Akyüz'ün serbest atış çizgisinin gerisinden bulduğu isabetlerle ilk sayılarını bulan Banvit, Erkin Şenel'in üçlüğü ve Sedat Ali'nin enerjisi ile aradaki farkı azaltmaya çalışsa da Darüşşafaka, periyodun sonuna doğru Doruk, Furkan ve Efe'in saha içi isabetleri ilk periyodu 33-7 önde bitirdi.
 
İkinci periyot Mahmut Can ve Alperen'in pota altından bulduğu karşılıklı basketler ile başlarken oyunun devamında Darüşşafaka Mert ile dışarıdan, Engin ile de içeriden sayılar bularak periyot başında farkı 31 sayıya çıkardı (40-9). Bandırma ekibi Boran ve Erkin'den gelen sayılar ile hücumda kıpırdanmaya çalışsa da Darüşşafaka; Engin, Berkay ve Mert'in penetrelerine ilave olarak Doruk ve Çağdaş'ın dış atışları ile farkı 39 sayıya kadar çıkardı (52-13). Bandırma ekibi Hakan ve Alperen'in peş peşe basket faülleri ile geri dönmeye çalışsa Daçka Efe ve Can'ın bulduğu saha içi isabetleri ile soyunma odasına 59-25 önde giren taraf oldu.
 
Üçüncü periyot karşılıklı sayılar ile başladı. Yeşil-beyazlılar Engin ve Mert'in penetreleri ile isabetler bulurken Bandırma ekibi Eray ve Atakan'ın peş peşe saha içi isabetleri ile etkili olupperiyodun başında farkı 31 sayıya indirdi (64-33). Oyunun devamında savunma temposunu artıran Daçka, hücum tarafında ise Doruk, Furkan ve Berkay'ın sayıları ile farkı tekrar 35 sayıya çıkardı (72-37). Bandırma ekibi Arda Çete ile savunma baskısını artırıp rakip oyun kurucuları top kaybına sürüklerken hücum kısmında ise Alperen, Sadık Emir ile boyalı alandan sayılar bulup Erkin ile açık sahada etkili olarak farkı 30 sayıya indirdi (74-44). Darüşşafaka, Doruk ile bulduğu 3 sayılık basket ile rakibinin direncini azaltmak istese de Bandırma ekibi periyodun sonuna doğru Erkin, Hakan ve Sedat Ali'nin penetreleri ile son periyot öncesi farkı 24 sayıya indirdi (77-53).
 
Son periyoda tam saha baskılı savunma ve Sedat Ali'nin penetresi hızlı başlayan taraf Banvit olsa da oyunun devamında savunma agresifliğini rakibine kabul ettiren taraf Darüşşafaka oldu. Hücum tarafında Berkay'ın serbest atışlarına ek olarak Efe ve Engin'in penetreleri ile sayılar bulan yeşil-beyazlılar, farkı periyodun başında 29 sayıya çıkardı (84-55). Savunmada tekrar baskılı savunmaya dönen Bandırma ekibi, boyalı alandan Alperen'i kullanıp Hakan ve Eray ile geçiş hücumlarını değerlendirirek farkı 25 sayıya indirse de (89-64) Daçka'nın cevabı gecikmedi. Top kayıplarını en aza indirgeyen yeşil-beyazlılar; Engin, Mert, Çağdaş ve Mahmutcan'ın penetreleri ile farkı 29 sayıya kadar çıkardı (97-68). Maçın son kısmında yakaladığı avantaj ile daha rahat oynayan taraf Darüşşafaka oldu ve sahadan 99-70 galip ayrıldı.

Darüşşafaka; Doruk Dora 20 sayı, 1 ribaundi 4 asist, Berkay Bayar 16 sayı, 11 ribaund, 4 top çalma, Engin Kalkan 15 sayı, 6 ribaund, 3 asist, Mert Akay 15 sayı, 6 ribuand, 10 asist.

Banvit; Eray Akyüz 13 sayı, 5 ribaund, 5 asist, Erkin Şenel 10 sayı, 2 ribaund, 1 asist, 3 top çalma, Hakan Sayılı 9 sayı, 5 ribuand, Boran Güler 8 sayı, 3 ribaund, 1 asist.

Editör: Buğra Topuz
yukarı çık