06 Ekim 2018, Cumartesi 19:46 | A+ | A-

DERBİDE GÜLEN TARAF FENERBAHÇE OLDU!

Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Anadolu Efes'e kaptıran Fenerbahçe, Tahincioğlu Süper Ligi'nin açılış haftasında Beşiktaş Sompo Japan'ı ağırladığı maçta rakibini 78-73 yenerek sezona galibiyet ile başlamış oldu.

DERBİDE GÜLEN TARAF FENERBAHÇE OLDU!

Maça etkili başlayan taraf konuk Beşiktaş Sompo Japan oldu. Ev sahibi ekip Ahmet'in boyalı alandaki sayıları ve Guduric'in saha içi isabetleri ile sayılar bulsa da konuk ekip Gibson'ın peş peşe üç sayılık basketleri ve Erkan'ın sayıları ile televizyon molasına 12-7 önde giren taraf oldu. Mola dönüşü savunma sertliğini artırıp hücumda da vites yükselten sarı-lacivertliler; Datome, Vesely ve Sinan'dan bulduğu sayılar ile farkı 1 sayıya indirdi (14-13). Periyodun son kısmında Sinan'ın orta mesafeli atışı öne geçmeyi başaran Fenerbahçe, Guduric ile de 3 sayılık isabet bularak ilk periyodu 18-16 önde bitirdi.

İkinci periyoda ev sahibi Fenerbahçe daha hızlı bir giriş yaptı. Savunmadaki baskısı ile rakibini zorlama şuta ve top kaybına zorlayan sarı-lacivertliler, hücum tarafında ise Melli'nin saha içi isabeti ve Sinan'ın açık sahada bulduğu turnike ile periyodun başında farkı 6 sayıya çıkardı (22-16). Konuk ekip periyodun başlangıcından 2.5 dakika sonra isabetler bulsa da ev sahibi ekip Vesely'nin smacı ve Melih'in 3 sayılık basketi ile farkı çift hanelere yaklaştırdı (27-19). Koç Ivanovic'in Pressey'i kenara alıp Kenan'ı saha sürmesinden sonra hücum ve savunma temposunu artıran Beşiktaş; Kenan, Buva ve Can Maxim'in sayıları ile farkı azalttı (30-28). Siyah-beyazlılar Kenan ve Gibson'dan sayılar bulmaya devam edip periyodun bitimine 01.13 dakika kala Ömer Utku'nun ''floater'' basketi ile 35-34 öne geçse sarı-lacivertliler Sloukas ve Melli'nin sayıları tekrar maçın temposunu eline aldı ve soyunma odasına 38-35 önde giren ekip oldu.

Üçüncü periyot Sloukas'ın 3 sayılık basketi ile başlasa da oyunun devamında etkili olan taraf Beşiktaş Sompo Japan oldu. Alexander ve Duşan ile boyalı alanda etkili olan siyah-beyazlılar, Kenan ve Gibson'ın bu iki oyuncuya eşlik etmesi ile maça dengeyi getirdi (48-48) ancak ev sahibi ekibin cevabı gecikmedi. Sloukas ve Melli'nin sayıları ile 5-0 seri yakalayan sarı-lacivertliler, televizyon molasına 53-48 önde girdi. Mola dönüşünde siyah-beyazlılar Alexander, Can Maxim ve Duşan ile serbest atış çizgisinin gerisinden sayılar bulmasına rağmen sarı-lacivertliler Sinan ve Melih ile 3 sayı çizgisinin gerisinden sayılar bulup Melli'nin turnikesi ile son periyoda 61-58 önde girdi.

Son periyoda Gibson'un açık sahada bulduğu turnike ile başlayan siyah-beyazlıar, Can Maxim'den de saha içi isabeti bularak farkı 2 sayıya indirmeyi başardı (64-62). Oyunun devamında Ahmet Düverioğlu'nu devreye sokan sarı-lacivertliler, genç pivotu ile boyalı alandan peş peşe isabetler bularak farkı 7 sayıya çıkardı (72-65). Savunma sertliğini iyiden iyiye artıran Fenerbahçe, rakibine saha içi isabet şansı tanımazken bitime 02.02 dakika kala Sloukas ve Guduric'in bulduğu sayılar ile farkı ilk kez çift hanelere çıkardı (76-66). Siyah-beyazlılar, periyodun son kısmında Alexander ve Kenan'ın saha içi isabetleri ile sayılar bulsa da sarı-lacivertliler sahadan 78-73 galibiyet ile ayrıldı.

FENERBAHÇE; Kostas Sloukas 16 sayı, 3 ribaund, 4 asist, Sinan Güler 14 sayı, 1 ribaund, 1 asist, Nicolo Melli 14 sayı, 8 ribaund, 2 asist, Marko Guduric 10 sayı, 2 ribaund, 5 asist

BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN: Kyle Gibson 14 sayı, 3 asist, Kenan Sipahi 13 sayı, 1 ribaund, 4 asist, Ivan Buva 11 sayı, 4 ribaund, Joe Alexander 11 sayı, 4 ribuand, 1 asist, Can Maxim Mutaf 9 sayı, 1 ribaund, 1 asist 

Editör: Buğra Topuz
yukarı çık