31 Mayıs 2018, Perşembe 23:53 | A+ | A-

MCOLLUM - CROCKER DÜELLOSUNDA KAZANAN MCCOLLUM OLDU!

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Play-Off yarı finali üçüncü maçında Tofaş’ı konuk eden Anadolu Efes, McCollum-Crocker düellosunun yaşandığı maçta rakibini Amerikalı skorerinin etkili hücum performansı ile 94-88 mağlup ederek seriyi 2-1’ getirdi.

MCOLLUM - CROCKER DÜELLOSUNDA KAZANAN MCCOLLUM OLDU!

Maç iki ekibin karşılıklı basketleri ile başladı. Konuk ekip boyalı alanda Owens ile sayılar bulup Crocker’ın saha içi isabetleri ile etkili olurken ev sahibi ekip ise Dunston, Simon ve Motum’un penetreleri ile karşılıklı verdi. Hücumdaki etkinliğini Weems’in dış atışı ile sürdüren lacivert-beyazlılar, televizyon molasına 17-11 önde giren takım oldu. Oyunun devamında Owens ve Weems’in karşılıklı sayıları gözlemlenirken periyodun son kısmında rakibine göre etkili olan taraf konuk takım oldu. Crocker ile serbest atış çizgisinin gerisinden sayılar bulan Bursa ekibi, Muhsin’in boyalı alandan bulduğu isabet ile farkı 5 sayıya indirdi ve ev sahibi ekip ilk periyotu 24-19 önde kapatan taraf oldu.

İkinci periyoda etkili başlayan ekip Anadolu Efes oldu. Brown ve McCollum’un peş peşe saha içi isabetleri ile çeyreğe hızlı bir giriş yapan lacivert-beyazlılar, Weems’in penetresi ile farkı kısa sürede 9 sayıya çıkardı (30-21) ancak Tofaş’ın yanıtı gecikmedi. Savunma tarafında tempo yükseltip rakibini top kayıplarına sürükleyen konuk ekip, hücum tarafında ise Kadji’nin serbest atışları ve Morgan’ın açık sahadan bulduğu isabet ile farkı 4 sayıya indirdi (30-26). Bursa ekibi Barış ve Owens ile rakibine daha da yaklaşmak istese de sahneye çıkan isim Anadolu Efes adına Errick McCollum oldu. Perde sonrası karşısına aldığı uzunlara faul yaptırıp çizgiye gitmeyi başaran Amerikalı skorere Motum da eşlik edince ev sahibi ekip farkı 8 sayıya çıkardı (40-32). Periyodun son kısmında kaptan Doğuş’un atletizmi ile tempoyu iyiden iyiye artıran ev sahibi ekip, Simon’un 3 sayılık basketi ile farkı çift hanelere çıkararak soyunma odasına 48-37 önde giden taraf oldu.

Üçüncü periyoda Tofaş çok etkili başladı. Savunma sertliğini rakibine hissettirmeye başlayan konuk ekip, Crocker ve Morgan’ın art arda saha içi isabetleri ile farkı 2 sayıya indirdi (49-47) ancak Anadolu Efes geri adım atmadı. Simon’un hücum süresi biterken bulduğu 3 sayılık basketi ile hücumda nefes alan lacivert-beyazlılar, Brown ile de dış atış isabet bularak televizyon molasına 7 sayı önde girdi (56-49). Mola dönüşü etkili oyununu sürdüren ev sahibi ekip, McCollum’un saha içi isabetleri ve Dunston boyalı alandaki sayıları ile farkı çift hanelere çıkardı (62-51). Konuk ekip periyodun son anlarında Crocker’ın 3 sayı çizgisinin gerisinden yakaladığı ritim hücumda kıpırdanmak istese de sahne yine McCollum’un oldu. Amerikalı skorer yine hücum süresi azalmışken bulduğu 3 sayılık basket ile rakibin savunma direncini azalttı ve ev sahibi ekip son periyoda 9 sayı önde girdi (65-56).

Son periyoda efektif başlayan taraf yine Anadolu Efes oldu. Errick McCollum bulduğu saha içi isabetler ile ev sahibi takımın hücumlarında sorumluluğu olduğu gibi üstüne alırken Birkan Batuk ise bulduğu 3 sayılık basket ile takım arkadaşına eşlik etti ve fark tekrar çift haneleri gördü (72-61). Oyunun ilerleyen bölümlerinde savunmadaki baskısını artıran konuk ekip, Kadji ve Henry’nin sayıları ile geri dönmeye çalışsa da McCollum ve Simon bunu önleyen oyuncular oldu. Rakibin baskılı savunmasına karşın zor atışlara kalan Anadolu Efes, Simon’un 3 sayılık basketi ve McCollum’un serbest atış çizgisinden bulduğu sayılar ile rakibinin direncini azalttı (81-72). Maçın son kısmında Bursa ekibi Crocker’ın dış atışları ile son kez geri dönüş fitilini yakmak istese de maç boyu bu geri dönüşe izin vermeyen McCollum yeniden ön plana çıkan isim oldu. Amerikalı skorer, gerek saha içi isabetleri gerekse serbest atış çizgisinden bulduğu sayılar ile takımını hücum tarafında rahatlattı ve Anadolu Efes sahadan 94-88 galip ayrılan taraf oldu.

Anadolu Efes; Errick McCollum 34 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Sonny Weems 15 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Bryant Dunston 13 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Krunoslav Simon 11 sayı, 11 ribaund, 3 asist.

Tofaş; Tony Crocker 31 sayı, 3 ribaund, Raymar Morgan 18 sayı, 5 ribaund, 4 asist, Kenny Kadji 12 sayı, 3 ribaund, Josh Owens 11 sayı, 6 ribaund, 1 asist

yukarı çık