24 Kasım 2018, Cumartesi 17:21 | A+ | A-

PERDEYİ BANVİT AÇTI, İBB NOKTALADI!

Hafta içinde deplasmanda bir başka temsilcimiz Pınar Karşıyaka’ya yenilerek FIBA Europe Cup’a veda eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin 8. haftasında salı günü sahasında UCAM Murcia’ya yenilen Banvit’i konuk etti. Maça etkili başlayan ve maçın büyük bir bölümünü önde götüren taraf konuk ekip olsa da ev sahip, maçın son periyodunda maça ağırlığını koydu ve rakibini 74-71’lik skor ile mağlup ederek ligdeki 2. galibiyetini aldı.

PERDEYİ BANVİT AÇTI, İBB NOKTALADI!

Cebeci Spor Salonu’ndaki maça hızlı bir giriş yapan takım, konuk Banvit oldu. Savunmadaki baskısı ile ilk iki pozisyonda rakibini top kaybına yönelten Bandırma ekibi, çalınan bu toplardan doğan hızlı hücumları Şehmus Hazer ile değerlendirdi. Konuk 4-0’lık seri ile başlayınca İstanbul BB koçu Hakan Yavuz televizyon molasını beklemeden masaya molayı işaret etti. Mola dönüşü ev sahibi ekip, Damian Kulig ile peş peşe sayılar bulsa da ev sahibi ekip Şehmus Hazer’e ek olarak Jordan Morgan, Devin Oliver ve McKenzie Moore’dan da skor katkısı alarak farkı çift hanelere çıkardı (17-6). Oyunun devamında ev sahibi ekip, Luka Babic ve Damian Kulig’in dış atışları ile aradaki farkı eritmek istedi ancak Bandırma ekibi, Alex Perez ve Cem Ulusoy’un saha içi isabetleri ile aradki farkı çift hane sınırında tuttu. Periyodun son anlarında iki ekibinin de hücumdaki şut yüzdeleri düştü. Ev sahibi ekip Semih Erden ile boyalı alanda etkili olurken konuk ekip de Jordan Morgan ile cevap verdi ve ilk periyodu 26-16 önde bitiren takım, konuk Banvit oldu.

 

İkinci periyot, Tu Holloway’in serbest atışlardan bulduğu isabet ile başlarken maçın devamında Jordan Morgan önce orta mesafeli atışı, ardından transition hücumdaki smacı ile aradki farkın 13 sayıya çıkmasını sağladı ve İstanbul BB koçu Hakan Yavuz, masaya bir kez daha molayı işaret etti (30-17). Mola dönüşünde Yordan Minchev ve Andre Spight’ın penetreleri ile kısa sürede 4-0’lık seri yakaladı ancak savunmada Alex Perez ve Tolga Geçim’in 3 sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetlere engel olamayınca konuk ekip, aradaki sayı farkını korumayı başardı (36-23). Hücumda basit hatalar yapmaya başlayıp yakın mesafeli atışlarda isabet bulmakta zorlanan Bandırma ekibi, kaptırdığı topları potasında ‘’fast break’’ ve ‘’transition’’ hücumları olarak gördü. Ev sahibi ekip önce Semih Erden ve Tu Holloway ile aradaki sayı farkını uzun bir aradan sonra tek sayıya indirirken (36-28) periyodun son kısmında da Andre Spight ve Luka Babic ile açık sahada isabetler buldu fakat soyunma odasına 42-35’lik skor ile üstün giden taraf, konuk Banvit oldu.

 

Üçüncü periyoda Jordan Morgan ve Alex Perez’in art arda isabetleri ile etkili başlayan taraf Banvit olup farkı çift hanelere çıkarsa da (50-40) maçın devamında ev sahibi ekip savunmadaki konsantrasyonu artırıp hücum tarafında ise Damian Kulig, Semih Erden, Luka Babic ve Tu Holloway’in bulduğu sayılar ile televizyon molası öncesi farkı 7 sayıya indirdi (56-49). Mola dönüşünde de etkili savunması ile rakibini zorlama atışlara itip isabet bulmasına engel olan İstanbul BB, hücum tarafında Semih Erden ile boyalı alandan sayılar bulmaya devam edip Mehmet Yağmur’un ‘’transition’’ hücumdaki turnikesi ile farkı 2 sayıya kadar indirdi (56-54). Periyodun son anlarında Jordan Morgan’ın pota altında bulduğu isabet ile hücumdaki sessizliğini bozan konuk ekip, Şehmus Hazer ile ‘’fast break’’ hücumlardan da peş peşe isabet bularak aradaki sayı farkını yine çift hane sınırına yaklaştırdı ve maçın final periyoduna 62-54 önde girmeyi başardı.

 

Son periyot, her iki takımın hücumdaki isabetsiz şut ve turnike denemeleri ile başlarken devamında bu süreci lehine çeviren taraf İstanbul BB oldu. Savunmada bir tek Şehmus Hazer’in isabetine izin veren ev sahibi ekip, hücum tarafında ise Andre Spight ve Tu Holloway’in penetreleri ile aradaki farkı 3 sayıya kadar indirdi (64-61). McKenzie Moore’un serbest atış çizgisinin gerisinden bulduğu sayılar ile hücum rahat bir nefes alan Banvit, Devin Oliver’ın turnikesi ile aradaki farkı bira daha açmaya çalışsa da İstanbul BB adına Tu Holloway, bulduğu isabetler ile aradaki farkı koruyarak takımının maçta kalmasını sağladı (68-65). Periyodun son bölümü büyük bir heyecana sahne oldu. Rakibinin takım faul hakkını erken doldurmasını iyi değerlendiren İstanbul BB, Tu Holloway’in serbest atışlardan bulduğu sayılar ile maçın bitimine 00.59 kala ilk defa öne geçti ve molayı alan taraf bu sefer Ahmet Gürgen oldu (69-68). Mola dönüşü konuk ekip, yakaladığı tüm fırsatları harcarken konuk ekipte önce Damian Kulig serbest atıştan tek isabet bulurken Luka Babic, bitime 00.10 kala bulduğu turnike basket ile aradaki farkı çift hücuma çıkardı (72-68). Bandırma ekibi, bitime 00.02 kala McKenzie Moore ile üç sayılık isabet bulsa da (72-71) ev sahibi ekipte serbest atış çizgisine gelen Tu Holloway, burada da hata yapmayınca sahadan 74-71’lik skor ile galip ayrılan taraf İstanbul Büyükşehir Belediyesi odu.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ; Tu Holloway 22 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Semih Erden 13 sayı, 10 ribaund, Damian Kulig  12 sayı, 5 ribaund, 2 asist, Andre Spight 12 sayı, 2 asist, Luka Babic 9 sayı, 10 ribaund, 3 asist

BANVİT; Jordan Morgan 16 sayı, 8 ribaund, 4 asist, McKenzie Moore 15 sayı, 1 ribaund, 5 asist, Şehmus Hazer 14 sayı, 1 ribuand, 2 asist, Alex Perez 11 sayı, 3 ribaund, 5 asist, Devin Oliver 7 sayı, 13 ribaund, 1 asist

Editör: Buğra Topuz
yukarı çık