07 Ekim 2018, Pazar 15:10 | A+ | A-

TELEKOM LİGE GALİBİYET İLE BAŞLADI!

Geçtiğimiz sezon Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'ne yükselip bu sene ülkemizi 7Days EuroCup'ta temsil eden Türk Telekom, perşembe günü Fribourg Olympic'e yenilerek FIBA Şampiyonlar Ligi'ne veda eden Adatıp Sakarya BŞB'yi deplasmanda 65-55 yenerek sezona galibiyet ile başladı.

TELEKOM LİGE GALİBİYET İLE BAŞLADI!

Maç iki takımın hücumdaki düşük yüzdesi ve basit top kayıpları ile başladı. Konuk Türk Telekom, Landesberg'in dış atışı ve Stimac'ın boyalı alandan bulduğu isabet ile sayılar bulsa da ev sahibi ekip, pota altında Etou ve Nnoko'yu etkili kullanarak televizyon molasına 8-5 önde giren taraf oldu. Mola dönüşü iki takımın hücum tarafındaki etkisiz performansı devam etti. Konuk ekip periyodun bitimine doğru Landesberg ve Campbell'ın sayıları ile maçta dengeyi sağlamak istese de ev sahibi ekip, Etou'nun isabeti ile ilk periyodu 10-8 önde kapattı.

İkinci periyoda etkili başlayana taraf ev sahibi Adatıp Sakarya BŞB oldu. Periyoda kaptan Kerem Özkan'ın serbest atış çizgisinden bulduğu isabet ile başlayan ev sahibi ekip, boyalı alanda Etou ve Nnoko'dan isabetler bulmaya devam etti ve farkı 7 sayıya çıkardı (15-8). Konuk ekip periyodun bitimine 06.32 dakika kala Stimac’ın saha içi isabeti ile skordaki suskunluğunu bozsa da ev sahibi ekipte devreye giren isim Burak Eşlik oldu. Ankara ekibinin takım faul hakkını erken doldurması ile önce serbest atış çizgisinden sayılar bulan Eşlik, devamında 3 sayı çizgisinin gerisinden isabet buldu ve fark ilk kez çift hanelere çıktı (24-12). Oyunun bu bölümünden sonra savunma konsantrasyonu artıran konuk Türk Telekom, hücumda 11-0 seri yakaladı. Stimac ile pota altında etkili olmaya devam eden Ankara ekibi, Ender ve Gabriel ile peş peşe dış şut isabetleri bularak farkı 1 sayıya indirdi (24-23). Periyodun sonuna doğru Adatıp Sakarya BŞB adına Hendon bulduğu peş peşe isabetler ile konuk ekibin serisini bitirirken ev sahibi ekip, soyunma odasına 28-26 önde giren taraf oldu.

Üçüncü periyoda hızlı başlayan takım konuk Türk Telekom oldu. Gabriel’ın 3 sayılık basket ve faulü ile başlayan Ankara ekibi, Stimac’ın ve Campbell’dan bulduğu saha içi isabetleri ile kısa sürede öne geçip farkı 6 sayıya çıkardı (35-29). Ev sahibi ekip Amerikalı oyun kurucusu Douglas’ın penetreleri ile reaksiyon vermek istese de konuk ekip Landesberg’in açık sahada buduğu basketler ile aradaki farkı korudu ve koç Selçuk Ernak televizyon molasını beklemeden masaya molayı işaret etti. Mola sonrası sert savunması ile rakibini zorlama şutlara yönelten ev sahibi ekip, hücum tarafında ise Douglas’ın orta mesafesi ve Şafak Edge’nin 3 sayılık basketi ile farkı 1 sayıya indirdi (39-38). Maçın devamında iki ekip de hücumlardan eli boş dönerken ev sahibi ekip Nnoko ‘’hook-shot’’ basketi ile öne geçse de Türk Telekom, periyodun bitiminde Landesberg’in basket-faul buldu ve maçın karar periyoduna 42-40 önde girmeyi başardı.

Son periyotta iki ekip yine skor üretmekte zorlandı. Konuk ekip Campbell’ın 3 sayılık basketi ile aradaki farkı açmak istese de Adatıp Sakarya BŞB Nnoko’nun boyalı alandaki sayısı ve Alp Karahan’ın 3 sayılık basketi ile aradaki farkı kapattı (45-45). Türk Telekom; Gabriel, Serhat ve Stimac’tan gelen sayılar ile tekrar ritim yakalamak istedi ancak ev sahibi ekip Nnoko, Douglas ve Burak’ın sayıları ile tekrar öne geçti (52-51). Oyunun bu bölümünde skor üstünlüğü değişkenlik gösterirken periyodun son kısmında devreye giren isim konuk ekip adına Ender Arslan oldu. Bitime yaklaşık 1.5 dakika kala önce ev sahibi ekibin molası sonrasında topu çalıp Toney Douglas’a sportmenlik dışı faul aldıran tecrübeli oyun kurucu, 3 sayı çizgisinin gerisinden peş peşe iki isabet bularak takımının 6 sayı öne geçmesini sağladı (61-55). Maçın son anlarında ev sahibi ekip hücumdan eli boş dönüp rakibine karşılık veremeyince Türk Telekom sahadan 65-55 galip ayrılan taraf oldu.

ADATIP SAKARAY BŞB: Landry Nnoko 12 sayı, 12 ribaund, 1 asist, Toney Douglas 9 sayı, 9 ribaund, 6 asist, Junior Etou 8 sayı, 8 ribaund, 1 asist, Burak Eşlik 8 sayı, 2 ribaund, 1 asist

TÜRK TELEKOM: Sylven Landesberg 16 sayı, 2 ribaund, 2 asist, Vladimir Stimac 16 sayı, 12 ribaund, 1 asist, Kenny Gabriel 14 sayı, 5 ribaund, Ender Arslan 10 sayı, 2 ribaund, 5 asist

Editör: Buğra Topuz
yukarı çık