Sol Kanat Reklam - Tivibu
Sağ Kanat Reklamı - Tivibu
12 Eylül 2018, Çarşamba 0:38 | A+ | A-

YENİ KARTAL: PHIL PRESSEY (ANALİZ)

Sayfamızın yazarlarından Umurhan Balta, sizler için Beşiktaş Sompo Japan'ın yeni transferi Phil Pressey'i değerlendirdi.

YENİ KARTAL: PHIL PRESSEY (ANALİZ)

Beşiktaş Sompo Japan, yaz dönemine önemli bir problem ile girdi. Bu problemin baş kahramanları Ufuk Sarıca ve Beşiktaş yönetimiydi. Neredeyse tüm yaz boyunca şubedeki belirsizlikler sürdü. Ufuk Sarıca ve Beşiktaş yöneticileri arasındaki problemler aşılamayınca, Beşiktaş ile Ufuk hocanın yolları ayrıldı. Koç arayışlarına başlayan Beşiktaş yönetimi, baş antrenörlük koltuğuna Avrupa basketbolunun önemli antrenörlerinden biri olarak sayılan Dusko İvanovic'i getirdi. Dusko İvanovic, baş antrenörlük koltuğunu devraldıktan sonra transfer çalışmalarına hız veren Beşiktaş, ilk yabancı hamlesini Joe Alexander ile yaptı. Alexander hamlesinin ardından bir numara arayışına hız veren Beşiktaş Sompo Japan, Jordan Theodore ile ilgilendi fakat maddi anlamda iki tarafta anlaşma sağlayamadı. Bunun sonucunda Beşiktaş Sompo Japan, diğer aday olan Phil Pressey'e yöneldi ve Amerikalı oyuncuyu renklerine bağladı.

 

Phil Pressey'i kısaca anlatmaya başlayalım. 27 yaşındaki Amerikalı oyun kurucu, ilk Avrupa basketbolu deneyimini geçen sezon Barcelona Lassa forması altında yaşamıştı. İlk sezonunu oldukça kötü geçirdi Pressey. Rotasyonda geride kaldı ve kendisinden istenilen performansı veremedi. Bu durumda tek suçlu kesinlikle kendisi değil. Barcelona, geçen sezonu takım halinde çok kötü geçirdi. Performansı ile ön plana çıkan tek bir oyuncu bile yoktu. Kötü kadro planlaması ve kötü coaching bunun başlıca nedenleriydi. Sezon ortasında yapılan koç değişikliği ile birlikte, kısıtlı olan süreleri iyice azaldı ve sezonu bu şekilde kapattı.

 

Phil Pressey'in özelliklerini anlatmaya başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum. Bir sezonluk Barcelona kariyeri ile değerlendirme altına alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Barcelona'da tam bir kaos ortamı hakimdi ve hiçbir oyuncu ön plana çıkamadı. Bunun yanında Avrupa basketboluna en üst seviyeden giriş yaptı. Çaylak oyuncuların Avrupa'ya gelir gelmez Euroleague seviyesinde iyi bir performans verdiği çok görülmüş birşey değil sonuçta.

 

Lafı fazla dolandırmadan başlayalım. Phil Pressey, saha görüşü iyi olan bir point guard. Boşta kalan ceza şutörlerini iyi görüyor, içeriye kat eden kısalara topu iyi bir şekilde servis edebiliyor, uzun oyuncularla pick&roll oynayabiliyor fakat uzunlarla ikili oyun oynarken topu elinden erken çıkarıyor olması onun için eksi bir özellik. Bu durum basit top kayıplarını beraberinde getirebiliyor. Phil Pressey'in hücumda yapabildiklerinden bahsedelim. Pressey, iyi bir skor opsiyonu. Potaya penetre edebiliyor, iyi bir delici ve patlayıcı bir ilk adımı var. Potaya penetre ederken temas aldığında pozisyonu dengeli bir biçimde bitirebiliyor. Her iki eli ile pozisyonu tamamlayabiliyor ve iki elini de kullanıp potaya penetre edebiliyor. Bunun yanında iyi bir ball-handlingi var. Pressey'in oyununun en önemli noktalarından birisi kesinlikle dış şutları. İyi bir şut mekaniğinin olduğunu söyleyebiliriz. Sabit ve hareketli halde şut atabiliyor fakat güvenilir bir dış şutu yok. Dış şut performansı maçtan maça değişkenlik gösteriyor. Her ne kadar dış şutu istikrarsız olsa bile orta mesafeden iyi bir atıcı Pressey. Orta mesafeden dribling üzeri pull-up şut atabiliyor. Pressey, işin savunma kısmında kolay pes etmeyen bir oyuncu ama 1.80 cm'lik boyu ve çelimsiz fiziği yüzünden karşısındaki fizikli guardları savunmakta zorlanıyor. Dediğim gibi undersize kalmasına rağmen savunma sahasında kolay pes etmeyen bir oyuncu. Rakibine kolay bir şekilde geçilebiliyor fakat asla peşini bırakmıyor. Topa baskı konusunda da fena sayılmaz. İspanya liginde ve Euroleague'de aldığı kısıtlı sürelere rağmen maç başına 1.0 top çalma ortalaması tutturdu.

 

Sizlere dilim döndüğünce, kısaca Pressey'i anlatmaya çalıştım. Beşiktaş Sompo Japan, onu alarak riskli bir hamle yapıyor fakat bana göre denenebilecek bir risk Pressey. Yukarıda bahsettiğim gibi Barcelona kariyeri onu değerlendirmek adına bir ölçüt olmamalı. Eğer kendini verirse ve Beşiktaş'ta onu iyi bir şekilde kullanırsa ortaya başarılı bir birliktelik çıkabilir. Umarım Beşiktaş, Pressey'den istediği katkıyı alabilir.

 

Editör: Umurhan Balta
yukarı çık